Anasayfa Haber AMD Zen 4 ve RDNA 3 Yol Haritası Netleşti

AMD Zen 4 ve RDNA 3 Yol Haritası Netleşti

RDNA 2

5nm üretimine dayanan Zen 4 çekirdekleri ilk olarak Genoa sunucu işlemcilerinde kullanılacak. Gelişmiş bir üretim teknolojisinden faydalanan RDNA 3 GPU’lar ise önümüzdeki yıl bizlerle olacak.

AMD, ikinci çeyrek kazanç raporunu açıkladığı sıralarda önümüzdeki birkaç yılda neler yapacağına dair yol haritasında bazı güncellemeler yaptı. İlk olarak CPU ve GPU tarafında TSMC’nim 5nm üretim sürecinin kullanılacağı doğrulanmış oldu.

Kırmızı ekibin 2020 ve 2021 için TSMC 5nm üretim kapasitelerinin bir bölümünü kullanacağını biliyoruz. Bu teknolojiden yararlananan ilk çipler görünüşe göre Zen 4 mikro mimarili EPYC Genoa ailesi olacak. Şirketin sunucu tarafında önemli işler başardığını ve satışlarını bir hayli artırdığını biliyoruz. Yeni Zen 4 ise AMD’nin gücüne güç katacak.

Öte yandan masaüstü platformunda 5nm üretiminden ve Zen 4 mimarisinden bahsedilmemiş. Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 serisi masaüstü işlemcilerin 2020 içerisinde kullanıcılara ulaşacağı ise zaten doğrulanmıştı. Bu bağlamda Zen 4 işlemciler ise 2021 sonlarında bizlerle olabilir.

Grafik tarafına geldiğimizde ise RDNA 3 mimarisinin önümüzdeki yıl gelişmiş bir üretim teknolojisinden yararlanacağı belirtilmiş. Navi 3X etiketiyle görünen yongalar için AMD’nin neden 5nm üretiminden bahsetmediğinden emin değiliz. Bunun nedeni ise son tüketiciye ulaşacak GPU’larda Samsung 5nm üretiminin tercih edilmesi olabilir. Samsung ise Exynos SoC’lerinde bu RDNA 3 çekirdeklerinin farklı bir versiyonunu kullanmayı planlıyor.