Anasayfa Haber Intel, İşlemcilerinde Yeni EVO Markası İçin Hazırlanıyor

Intel, İşlemcilerinde Yeni EVO Markası İçin Hazırlanıyor

Intel

Yeni EVO adının 12. nesil Alder Lake serisi Intel CPU’larla birlikte piyasada yerini alması bekleniyor.

Mavi takım işlemcileri için yıllardır “Core” marka adını kullanıyordu. Görünüşe göre Intel, genel işlemcileri için önümüzdeki dönemde EVO adıyla yeni bir marka oluşturmaya hazırlanıyor.

Intel’in 12. nesil işlemci ailesi ile birlikte köklü değişiklikler yapacağını biliyoruz. Alder Lake kod adıyla anılan yongalar, ARM big.LITTLE mimarisine benzer büyük ve küçük olmak üzere iki farklı çekirdekten meydana gelecek.

Intel EVO

Şirketin yol haritasındaki bu keskin değişim nedeniyle EVO markalamasının evolution, yani evrim kelimesi ile bağlantılı olduğunu düşünebiliriz.

Öte yandan isimle birlikte marka kimliğinin de estetik bir değişime uğradığı görülüyor. Bu bağlamda Intel logosu da minimalist ve modern bir görünüme kavuşabilir.

Intel EVO

Yeni Alder Lake işlemciler büyük ihtimalle 2021’in sonlarına doğru piyasaya çıkacak ve 10nm üretiminden faydalanması bekleniyor. Entegre grafikler açısından Xe mimarisinin kullanılacağı artık kesin gibi görünüyor. Keza PCIe 4.0 desteği de bekleniyor ve bununla birlikte Intel’in DDR5 bellek standardı için de planları olduğunu belirtelim.