Anasayfa Haber AMD, İşlemci Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

AMD, İşlemci Pazar Payını Artırmaya Devam Ediyor

AMD pazar payı

AMD, finansal olarak büyümeye devam ederken hem mobil hem masaüstü işlemci pazarında daha fazla pay kazanıyor.

CPU ve GPU araştırmalarıyla bilinen Mercury Research, AMD’nin ulaştığı yeni bir rekoru gösteren son raporunu yayınladı. İstatistiklere göre AMD, 2020 yılının 2. çeyreğine göre x86 CPU pazar payında önemli bir dilim kazanmış durumda. Ayrıca mevcut tabloya göre 2013 yılından bu yana en yüksek pazar payı değerine ulaşmayı başardılar.

Kırmızı takım, geçtiğimiz haftalarda yüzde 26 büyüme ile ikinci çeyrekte güçlü finansal sonuçlar vermişti. AMD’nin sadece finansal olarak değil, aynı zamanda pazar payı söz konusu olduğunda da güçlendiğini görüyoruz. Güncel raporlara göre AMD’nin CPU payının %18.3 olduğu bildirildi. Buna göre çeyreklik dönemde %3.5 ve yıldan yıla %1.2’lik bir puan artışı gerçekleşti.

Ryzen 5000 Cezanne

Şirketin masaüstü CPU pazar payı, 2018’in başından bu yana istikrarlı bir büyüme göstererek arka arkaya on çeyrek boyunca büyüdü. AMD, öte yandan x86 dizüstü bilgisayar CPU pazarında da kazanç elde etmeyi başardı. Rapor edilen toplam pay %.19.9 ve yıldan yıla artış %5.8 olarak tabloya yansıyor.

Mercury Research’ün sonuçları, AMD’nin dizüstü bilgisayar payının art arda 12 çeyrekte arttığını ve dizüstü bilgisayar segmentinde yeni bir rekora ulaştığını ortaya koydu. Ek olarak, şirket 2006 yılının 4. çeyreğinde %19.4 ile en yüksek rakamları görmüştü.

Kırmızılıların son birkaç yıldaki büyümesi çok etkileyici ve şu ana kadar yavaşlama belirtileri göstermiyor. Yaklaşan Zen 3 işlemci ailesi ve RDNA 2 duyurusu ise mevcut başarıyı bir adım ileriye taşıyabilir.