Anasayfa Haber Blizzard Çalışanları, Adaletsiz Maaşlara İsyan Etti

Blizzard Çalışanları, Adaletsiz Maaşlara İsyan Etti

Blizzard

Bir dönemin dev oyun yapım şirketi olan Blizzard’ın başı mali spekülasyonlar ile dertte.

Blizzard, özellikle belirli bir dönem için oyun dünyasının devasa isimlerinden biri haline gelmişti. Şirketin Warcraft oyunları ile elde ettiği başarı, oyun dünyasının kaderini ve geleceğini değiştirmişti. Bu denli büyük bir şirket olan Blizzard, şimdilerde ise sıkıntılı zamanlar geçirmekte. Firma modern oyunculuk anlayışının gerisinde kalırken; görece başarısız yönetim ile sahip olduğu oyuncu yelpazesini de zaman içerisinde kaybetmeyi başardı. Bununla birlikte, yollarını Activision şirketi ile birleştiren şirket, her geçen gün daha da kötüye gitmeye devam ediyor.

Şirket, Heartstone, World of Warcraft gibi oyunlarda pay 2 win (ödediğin kadar kazan) dengesini bir türlü ayarlayamamış durumda. Bu duruma ek olarak Blizzard, Warcraft 3 oyunun yeniden yapımı olan Warcraft 3 Reforged ile başarısız olunca, oyuncuların tepkisini ciddi derecede çekmiş ve sert eleştirilere maruz kalmıştı. Görünen o ki firma, bu kez de çalışanlarına ve yöneticisine uyguladığı değişken maaş stratejisi ile sert eleştirilerin hedefi olacak gibi görünüyor.

Blizzard hakkında çıkan bir habere göre, şirket çalışanları adil ücretlendirme talep etmekte. Haberin kaynağı ise anonim bir Blizzard çalışanın maaş bordrosunu paylaşması ile ortaya çıkmış durumda. Konu üzerine araştırma yapan Bloomberg, konu ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşmayı başarmış. Bu noktada yapılan araştırmaya göre Blizzard şirketi, çalışanlarına bu yıl için neredeyse %10’un altında bir maaş artışı sağlamış durumda.

Blizzard zor zamanlar geçirmekte

Geçtiğimiz yıl artık ana şirket haline gelen Activision, Blizzard şirketinden maliyetleri düşürmesini talep etmişti ve şirket yüzlerce çalışanı ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Bunun üstüne şirkette çalışmaya devam eden çalışanlara ise ek sorumluluklar ve fazladan iş yükü bindirilerek, çalışanlar aynı maaş ile çalıştırılmaya devam edildi.

Şirket çalışanlarına dayatılan bu mecburi durum karşısında işlerine devam eden Blizzard çalışanları, şirketin CEO’sunun aldığı rakamı görünce çılgına dönmüşler. Ortaya çıkan belgeler gösteriyor ki, şirketin CEO’su, yaşanan bunca mali sorun içerisinde normal çalışanların aksine yıllık 30 milyon dolar maaş alıyor. Üstelik bu maaş oyun endüstrisinde bir yöneticinin aldığı en yüksek rakamlardan biri.

Ortaya çıkan haberin ardından, Bloomberg’e açıklama yapan Activision sözcüleri “Amacımız, her zaman çalışanlarımıza adil ve rekabetçi bir şekilde ödeme yapmak olmuştur” açıklamalarında bulundu. Bu noktada şirketin ne kadar samimi olduğu ise bilinmez bir durumda. Ortaya çıkan bu haberin üzerine, Blizzard çatısı altında yer alan çalışanların akıbeti ise henüz belli değil.