Anasayfa Haber Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi

Toshiba, Dizüstü Bilgisayar Pazarından Çekildi

Toshiba bilgisayar pazarından çekiliyor

Yeniden yapılanmaya giden Toshiba markası, hisselerini Sharp markasına satarak bilgisayar pazarından resmen çekildi.

Toshiba markası, 1985 yılında T1100 isimli dizüstü bilgisayarı ile sektöre giriş yapmış ilk şirketti. Ancak aradan geçen on yılların sonunda marka, ne yazık ki sektörden geri çekilmek zorunda kaldı. Bu noktada en önemli etkenlerden biri; markanın kullanıcıların yorumlarına kulak asmaması ve çağın gerisinde kalması oldu.

Şirket, özellikle 1990 yıllarında çıkarmış olduğu Satellite serisi bilgisayarlar ile dünya çapında ciddi satış rakamları elde etmeyi başarmıştı. Piyasaya sürülen Satellite PC’ler ile ciddi ilgi görmüştü. Satellite serisi PC’ler, o dönem için IBM Thinkpad PC’ler ile mücadele etmek için çıkarılmış taşınabilir iş bilgisayarları idi. Hem kullanım kolaylığı açısından hem de bilgisayarın yapımında kullanılan malzemenin dayanıklılığının iyi olmasından, Satellite model PC’ler bir dönemin en çok tercih edilen iş bilgisayarları haline gelmiş özel modellerdendi.

Toshiba bilgisayar

Toshiba’nın Düşüşü

Toshiba, her ne kadar 90’larda ve 2000’li yılların başında oldukça rağbet gören Satellite serisi ile iyi satış rakamlarına ulaşsa da 2010’lu yıllar firmanın bilgisayar pazarında gerilemesine neden oldu. Aslında bu tam olarak bir gerileme sayılamazdı, daha çok yerinde saymaya başladı. Bu noktada piyasaya sürülen güçlü, efektif ve inovatif bilgisayarlar, Toshiba markasını geride bırakmaya başladı. Özellikle Apple markasının MacBook modelleri ile elde ettiği başarı ve yine Lenovo markasının ThinkPad modelleri ile elde ettiği başarı, zaten iş dünyası için tercih edilen Toshiba PC’lerin sonunu hazırladı.

Toshiba marka PC’ler çağa ayak uydurmakta zorluk yaşamaya başlamıştı. Toshiba’nın rakipleri sektörde oldukça iddialı tasarımları ve çözümleri ile müşterilerini mutlu ederken; aynı şekilde müşterilerini dinliyor ve taleplerine kulak veriyordu. Bu noktada müşterilerini mutlu etmeyi ve kendine sadık müşteri portföyü oluşturmayı sağlayan markalar, neredeyse tam anlamı ile Toshiba markasının bilgisayar alanının sonunu getirdi.

Toshiba, Sharp’a satıldı

Toshiba markası, bilgisayar sektöründe elde ettiği üst üste başarısız performanslarının üstüne, 2018 yılında İngiliz şirketi Sharp’a 36 milyon dolara satılmıştı. Bu satın alımda Sharp markası geride %19.9’luk hisse bıraktı. Opsiyonlu satın almalı olarak bırakılan bu hisse, günümüz itibari ile yine Sharp tarafından satın alındı.

Toshiba’nın ruhani devamı Dynabook

Sharp, 2018 yılında hisseleri satın aldıktan sonra ürün adını Dynabook’a çevirdi. Şu an için Dynabook, Toshiba altyapısını kullanarak kurumsal anlamda iş ortaklarına çözüm sunmakta. Özellikle Japonya’da ağırlıklı olarak faaliyet gösteren bu marka, ülkemizde ve Avrupa’da da kısıtlı da olsa faaliyet göstermekte.