Anasayfa Haber Huawei: Eski Telefonlar İçin Android Güncellemeleri Etkilenmeyecek

Huawei: Eski Telefonlar İçin Android Güncellemeleri Etkilenmeyecek

eski Huawei telefonlar için Android güncellemeleri

Huawei’nin ABD tarafından verilen geçici Android lisansının süresi doldu. Şirket, bu durumun eski Huawei telefonlar için Android güncellemelerini etkilemeyeceğini belirtiyor.

Hatırlarsanız, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei başta olmak üzere birçok Çinli şirketi ulusal güvenlik tehdidi nedeniyle kara listeye almıştı. Bu doğrultudaysa Google gibi birçok şirket de Huawei ile olan iş birlikteliklerini askı almıştı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra aynı zamanda ABD’nin baskılarının sonucunda Huawei’nin Android lisansı ikinci bir emre kadar iptal edilmişti. Bu noktada ise şirkete Ağustos 2020’ye kadar geçici bir lisans verilmişti. Böylece, ABD’nin ambargosundan önce piyasaya sürülen eski Huawei telefonlar, Google servislerine erişim sağlayabilmişti. Bugün ise Huawei’ye verilen geçici genel lisansın süresinin dolduğu açıklandı. Peki, Huawei Android güncellemeleri almaya devam edebilecek mi? İşte Huawei’nin konuyla ilgili verdiği bilgiler.

Bildiğiniz gibi yasaktan önce satışa sunulan eski Huawei telefonlar, Google Mobil Hizmetleri yasağından muaf tutulmuştu. Fakat bugünden itibaren Geçici Genel Lisans’ın süresi doldu. Öte yandan Huawei, sonlanan Geçici Genel Lisansı’nın şimdilik eski modeller için herhangi bir sorun çıkarmayacağını belirtiyor.

eski Huawei telefonlar için Android güncellemeleri / Huawei Andorid güncellemeleri
Huawei Android güncellemeleri

Şirket, Android işletim sistemi sadece Google’a ait olmadığı için güncellemelerin engellenebilmesinin söz konusu olmadığını belirtmekte. Ayrıca Huawei, Google ile yapılan önceki anlaşmaların  da halen daha yürürlükte olduğunu, bu sebeple de GMS telefonlardaki uygulama güncellemelerinin bu konudan bağımsız kaldığını ekliyor.

Sonuç olarak anlaşmanın sonlanması, mevcut GMS kullanan Huawei kullanıcıları için bir sorun teşkil etmiyor.