Anasayfa Haber Horizon: Zero Dawn 1.01 Yaması Yayınlandı

Horizon: Zero Dawn 1.01 Yaması Yayınlandı

guerilla games, horizon zero dawn, güncelleme, steam, 1.01

Guerrilla Games, Horizon: Zero Dawn’ın çıkışının ardından yaşanan problemleri düzeltmek adına 1.01 yamasını yayınladı.

Horizon: Zero Dawn, çıkışından bu yana ciddi port sorunları yaşıyor ve oyuncuları üzüyordu. Bu durumun üzerine geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Guerrilla Games, oyunu optimize edebilmek adına çalıştıklarını duyurmuştu. Açıklamanın üzerinden çok zaman geçmeden Guerrilla Games, Horizon Zero Dawn için sözünü verdiği gibi ilk optimizasyon yamasını yayınlamış oldu.

Horizon: Zero Dawn, port sorunlarından dolayı bilgisayarlarda ciddi performans sorunları yaşamaktaydı. Kimi kullanıcılar RTX 2080 Ti ekran kartına sahip olsalar dahi, oyunu 4K çözünürlükte açtıklarında sorun yaşıyorlar, kasma ve takılmalar ile karşılaşıyorlardı. Bunlara ek olarak oyunda çökme sorunları ve save dosyalarının silinmesi gibi sorunlar da oyunun başa çıkmaya başladığı bir diğer sorundu.

Guerrilla Games yaptığı açıklamada, oyunculardan ve kendi Steam sayfalarından gelen geri dönüşlere çok değer verdiklerini ve bu geri dönüşlerin akabinde Horizon: Zero Dawn’ı düzeltmeye başladıklarını ifade etti. Oyunculardan gelen geri bildirimlere göre hızlıca yayınlanan bu ilk güncelleme şunları barındırıyor:

  • Bazı oyuncular oyunlarında çökme yaşıyordu. 1.01 yaması ile tamamen olmasa da çökmelerin önüne geçildi.
  • Bazı oyuncular oyun sırasında GPU ile alakalı takılma vb. sorunlar yaşıyordu. 1.01 yaması ile kullanıcıların yaşamış olduğu bu sorunları tespit edebilmek adına gelişmiş tanımlama ve veri toplama yapılacak.
  • Bazı oyuncuların yaşamış olduğu anizotropik filtreleme sorunu, HDR’ın düzgün çalışmama sorunu düzeltildi. 4K görüntü ise artık daha sağlıklı.

Guerrilla Games yamanın ardından yapmış olduğu yeni açıklamada, oyunu geliştirmek için çalışmalarına devam edeceklerini belirtirken; oyunculardan gelen geri dönüşlerin halen kendileri ve daha iyi bir oyun deneyimi için oldukça önemli olduğunu belirtti. Horizon: Zero Dawn ile alakalı yaşanan sorunların ise kendilerine ulaştırılmasının yaşanan sorunların hızlı çözümlenmesi adına daha iyi olacağını belirtti. Yapımcı şirket, bize gönderilen her rapora dönüş yapamasak da bunları mutlaka görüyoruz ve bizlere bu raporu gönderen tüm oyunculara müteşekkiriz açıklamasını yapmayı da ihmal etmedi.

Guerrilla Games’in Horizon: Zero Dawn için yayınlamış olduğu 1.01 yaması ile alakalı tüm notlar ise şu şekilde;

  • SteamUI başlangıçta düzgün şekilde başlatılmazsa oyunun çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Yavaşlamaya sebep olan mekanikler düzeltildi.
  • Özel karakterler içeren Windows/Steam profil isimlerinin, bazı oyuncuların oyunu kaydetmesini engelleyen sorun giderildi.
  • Özel karakterler içeren Windows/Steam profil isimlerinin, bazı oyuncuların fotoğraf modunda ekran görüntülerini kaydetmesini engelleyen sorun giderildi.
  • Bir çökme ve hata raporu gönderirken, gelişmiş teşhis veri toplama imkânı eklendi.
  • Belirli donanımlar için video bozulması sorunu düzeltildi.