Anasayfa Haber Nvidia’dan Dünyanın En Hızlı Yedinci Süper Bilgisayarı: Selene

Nvidia’dan Dünyanın En Hızlı Yedinci Süper Bilgisayarı: Selene

Dünyanın En Hızlı Yedinci Süper Bilgisayarı

Nvidia, dünyanın en hızlı yedinci süper bilgisayarı haline gelen Selene’nin montaj sürecini detaylandırdı.

Pandemi sürecinden dolayı birbirinden uzakta çalışan altı kişilik bir ekiple ve “Trip” adında bir robotla tasarlanan süper bilgisayar, yalnızca üç buçuk haftada bir araya getirildi. Ayrıca yeni tasarıma “Selene” adı verildi. Selene, dünyanın en hızlı yedinci süper bilgisayarı olma özelliğini taşıyor. Özellikleri bakımından oldukça benzersiz bir süper bilgisayar olan Selene, Green500 “güç açısından en verimli süper bilgisayar” listesinde de ikinci sırada yer alıyor.

Süper bilgisayar, her biri 64 çekirdek olan 560 adet AMD Epyc 7742 CPU ve 2240 Nvidia A100 GPU kullanıyor. Bu özelliklerle süper bilgisayarın en yüksek teorik performansı 35.000 teraflop’un biraz altında. Oldukça basit ve modüler halde tasarlanan Selene, Nvidia’nın diğer süper bilgisayarlarının aksine oldukça kısa bir sürede tamamlandı. Önceki süper bilgisayarların yapımı aylar sürmüştü. Ayrıca bakımları ve yükseltmeleri de son derece zordu. Selene’nin bu kadar hızlı bir araya getirilmesindeki en büyük etken homojen tasarım yapısı olarak açıklanabilir.

 

Oluşturulan konfigürasyona baktığımızda, her biri 8 Nvidia A100 GPU ve 2 AMD Epyc CPU içeren 280 adet düğüm bulunuyor. Bu düğümlerin her biri standartlaştırılmış DGX bölmesi olarak tasarlanmış. Bu bölmelerden 16 tanesi bir araya gelerek, bir dolapta istiflenip, SuperPOD oluşturuyor. Her bir SuperPOD ayrı ayrı soğutuluyor ve tüm SuperPOD’lar, dev bir klimalı depoda muhafaza ediliyor. Süper bilgisayarlar için en zor işin kablolama olduğunu bilen Nvidia, gerekli kablo sayısını azaltmak için Mellanox’un InfiniBand anahtarlarını da kullanmış.

Son olarak, Selene süper bilgisayarı, Trip adında bir robot ile uzaktan kontrol ediliyor. Süper bilgisayar şu anda yapay zeka geliştirme ve sinir ağı eğitimine yönelik sayısı bine yaklaşan görevler üzerinde çalışıyor. Ancak süper bilgisayarın yedek döngülerinin koronavirüs araştırmalarına adandığını da belirtebiliriz.