Anasayfa Makale E-Spor, Uzaktan Eğitim İle Öğrencilerin Sosyalleşmesine Nasıl Katkı Sağlayabilir?

E-Spor, Uzaktan Eğitim İle Öğrencilerin Sosyalleşmesine Nasıl Katkı Sağlayabilir?

Yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime hızlı bir geçiş ile dijital öğrenme, ülkedeki öğrenim kurumları ve öğrenciler açısından bazı zorlukları da beraberinde getirdi.

Öğrencilerin sağlığı ve güvenliği öncelikli tutulurken, birçok spor programı tam anlamıyla durma noktasına geldi. Ancak öğrencilerin yaşıtlarından izole ve mesafeli hissettiği bir zamanda e-spor, takım ruhu oluşturan bir etkinlik olarak hayatımızda olmaya devam ediyor.

Dell Technologies marka ve kategori yöneticisi Dilek Özer tarafından kaleme alınan bu makalede, gençlerin bu süreci psikolojik açıdan daha rahat atlatmaları için dijital spor etkinliklerinin faydalı olacağını gösteren araştırmaların yapıldığını görüyoruz. Bu araştırmalara göre gösteri maçları planlama, sanal takım toplantıları oluşturma gibi etkinlikler sayesinde, e-spor öğrencilerin bir nebze de olsa normal hissetmesine yardımcı oluyor.

Dijital sporlar, iş birliğini, eleştirel düşünmeyi ve iyi bir dijital kullanıcı olmayı destekliyor. Rekabete dayalı oyunlara katılmak akademik hayatta, spor hayatında ve tüm STEM alanlarında yeni fırsatlar yaratıyor. Özellikle takım oyunları, doğru iletişim ve gelişmiş motor becerilerini destekliyor.

Almanya’da e-spor oyuncuları ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, üst düzey oyuncular profesyonel otomobil yarışçısı ile aynı seviyede stres hormonu salgılıyor ve kalp atış hızları maraton koşucusu ile aynı hıza ulaşıyor.

Uzaktan eğitim sürecinde e-spor sayesinde gençlerin ilgisini canlı tutmak için yapılacak bazı uygulamalar bulunuyor;

Bir gösteri maçı planlayın. Sosyal mesafe, tüm dünyada herkes gibi öğrencilerin de düzenini değiştirdi. Ancak bu süreçte, takımlar arası veya belki de okullar arası tatlı bir rekabet oluşturarak, gençleri stresten uzaklaştırmak mümkün. Geleneksel sporlarda olduğu gibi, kas hafızasını canlı tutmak için bu tip etkinliklerin yararını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Öğrencileri yeni şeyler tasarlamaya yönlendirin. Öğrencileri bu süreçte kodlama ve yeni tasarım becerilerini geliştirmeleri konusunda cesaretlendirmek onların daha pozitif bir süreç geçirmelerine yardımcı oluyor. Yeni bir oyun geliştirdiklerinde, bu oyunu denemek için maçlarda yer almak için heveslerini artırıyor. Ayrıca öğrencilere kariyerleri boyunca faydalanabilecekleri yeni beceriler de kazandırıyor.

Profesyonelleri takip edin. Sporun her alanında olduğu gibi e-sporda da sevdiğimiz sporculardan hepimiz bir şeyler öğreniyoruz, onları yakından takip ediyoruz. E-sporla ilgilenen gençleri, profesyonel e-spor sporcularının izlediğini stratejileri uygulayabilmesi için teşvik edebilirsiniz. Başlıca spor ağları canlı e-spor etkinlikleri yayınlamaya başladığından, canlı spor etkinliklerinin yapılamaması ulusal bir e-spor platformu ihtiyacını doğurdu. Fox Sports sanal otomobil yarışlarına döndü, ESPN ve MLB Network gibi ağlar popüler bir baseball video oyununda bir MLB oyuncuları ligi yayınladı. Gençler sanal spor dünyasını ilgiyle takip ediyor. Bunun bir yansıması olarak, e-spora olan ilginin artması genç oyuncuları ve sektörü de kuşkusuz heyecanlandırıyor.

Takım toplantıları düzenleyin ve iletişimde kalın. Sosyal mesafenin korunması insanların zaman zaman yalnız hissetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle gençlere diğer takım üyeleriyle sanal olarak bir arada olma fırsatı vermek önemli. Zoom veya Microsoft Teams gibi görüntülü konuşma platformları üzerinden açık ofis saatleri belirlenebilir, bu sayede tüm oyuncular birbirini görebilir. Bununla birlikte en iyi ve yeni uygulamaları birbirleriyle paylaşabilir ve arkadaşlarıyla tekrar sosyalleşebilir.

Diğer taraftan planlanmış görüşmelerle, ufak toplantılarla öğrencilerle bire bir görüşme yolları yaratmak da bu noktada önemli. Çünkü bu, onların genel durumlarını kontrol etmede önemli rol oynuyor.

E-sporlara katılım, gençler için oldukça belirsiz bir zamanda normal hissedebilmeleri için önemli bir fırsat sunuyor. E-sporun sağladığı birçok beceriyi geliştirirken aktif durumda tutmak gerekiyor. Uzaktan eğitimin geçici olduğunu ve bu sürede derslerin ve edinilen becerilerin geleneksel öğrenme ortamına doğrudan aktarılabilir olduğunu unutmayın.