Anasayfa Haber SSD ve RAM Fiyatları Önümüzdeki Süreçte Düşüşe Geçecek

SSD ve RAM Fiyatları Önümüzdeki Süreçte Düşüşe Geçecek

SSD ve RAM Fiyatları

Aşırı arz ve zayıf talep nedeniyle NAND ve DRAM fiyatlarında %15’e varan düşüşler yaşanabilir.

Yeni bir rapora göre, NAND ve DRAM tabanlı ürünlerde fiyatların düşüşe geçmesi bekleniyor. Görünüşe bakılırsa 2020 boyunca fiyatlar %10 civarında düşüş gösterecek ve 2021 yılının ilk çeyreğinde de aşağı iniş devam edecek.

Fiyatların düşmesinin nedeni temel olarak arz ve talepten kaynaklanıyor. Şu an için üretilmiş çok fazla bellek var ve üreticiler bunları satın almıyor. Western Digital ve Micron ise satın alımları yavaşlatan firmalardan sadece ikisi.

DigiTimes’a göre NAND ve DRAM dahil olmak üzere bellek yongalarının fiyatlarının dördüncü çeyrekte yüzde 10 düşecek ve düşüş eğilimi 2021 yılının ilk yarısında da sürecek.

1Ç 2020 2Ç 2020 3Ç 2020E 4Ç 2020F 2020 Sequential
NAND Flash %0~5 düşüş %5~10 düşüş %5~10 düşüş %10~15 düşüş %5~10 düşüş

Deutsche Bank analisti Sidney Ho, veri merkezlerinin ve diğer kurumsal müşterilerin, gelecekteki olası bir kriz nedeniyle bellek yongalarını stokladığını yazıyor. Bu durum aşırı arza neden oldu ve önümüzdeki süreçte müşterin daha az talepte bulunacağı anlamına geliyor.

DRAMeXchange ayrıca, “Tedarikçiler 128 katman NAND flaş verim oranında iyileştirmeler yapmaya devam ettikçe, NAND flaş pazarındaki aşırı arz dördüncü çeyrekte yoğunlaşacak. Bu da NAND fiyatlarındaki düşüşü şiddetlendirecek” diyor.

Önümüzdeki aylarda %15’e kadar düşüşler görmemiz muhtemel. Böylelikle Kara Cuma gibi alışveriş etkinlikleri sırasında SSD ve RAM ürünlerinde harika fiyatlar görmemiz mümkün olabilir. Düşüşe geçen fiyatlar PC meraklıları tarafından memnuniyetle karşılanabilir ancak üreticileri kötü günler bekliyor. Bazı NAND üreticileri, fiyat düşüşünü durdurmak için üretimi azaltma yoluna gidiyor. Ancak pandeminin yarattığı ekonomik gerileme insanları olumsuz etkilerken satışların sayısı düşmüş durumda. Günün sonunda ise mevcut stokların erimesi daha uzun bir zamana yayılıyor.