Anasayfa Haber Xbox Series X Detaylı GPU ve CPU Özellikleri Belli Oldu

Xbox Series X Detaylı GPU ve CPU Özellikleri Belli Oldu

xbox series x soc

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X’in ayrıntılı teknik özellikleri belli oldu.

Microsoft, Hot Chips 32 sunumunda yaklaşan Xbox Series X oyun konsolunun kalbindeki SoC’i ayrıntılı olarak ele aldı. Yonga seti çoğunlukla AMD IP bloklarını kullanıyor ve TSMC’nin N7e (geliştirilmiş 7 nm) teknolojisi üzerine inşa edildi. 15.3 milyar transistör sayısına sahip olan SoC boyutunun ise 360.4 mm² olduğu bildirildi. GPU ise bu kalıbın yaklaşık %47.5 gibi büyük bir bölümünü kaplıyor.

RDNA 2 GPU

Donanım ortağı AMD’nin yeni RDNA 2 grafik mimarisine dayanan GPU’su, 12 TFLOP/sn’lik ham güç üretebiliyor. Yonga DirectX 12 Ultimate gereksinimlerini karşılıyor ve donanım hızlandırmalı ışın izleme desteği sunuyor.

Xbox Series X SoC’e güç veren RDNA 2 GPU, 26 RDNA 2 çift hesaplama birimine yayılmış 52 bilgi işlem birimine ev sahipliği yapıyor. Silikon fiziksel olarak iki çift CU daha içeriyor (toplam CU sayısını 56’ya çıkarır) ancak bunlar devre dışı bırakılmış halde.

xbox series x socSunumda detaylandırıldığı üzere RDNA 2 SIMD (çift hesaplama birimi), komut ve skaler önbellekleri paylaşan dört SIMD32 ALU kümesiyle birlikte orijinal RDNA mimarisindekine benzer yapıda görünüyor. Buradaki en büyük fark ise Microsoft’un “ışın izleme hızlandırıcıları” olarak etiketlenen Intersection Engine bileşenlerini yürütme birimlerine (çift CU başına iki adet) eklemesi. Intersection Engine, işlevsel olarak NVIDIA “Turing” GPU’larda bulunan RT çekirdeklerine benziyor. Her çift Yürütme Birimi’nde toplam 128 akış işlemcisi bulunuyor.

xbox series x socRDNA 2 GPU, birleşik bir geometri motoru, Mesh Shaders için donanım desteği (D3D12 Ultimate özellik setinin diğer ana bileşeni), çok çekirdekli bir komut işlemcisi ve birden çok Prim ve Raster birimi içeriyor.

GPU ayrıca Değişken Hızlı Gölgelendirme (VRS), Sampler Feedback ve Xbox’a özel Custom Residency Map Filtering dahil olmak üzere D3D12U özellik setini meydana getiren teknolojileri destekliyor. Görüntü ve Ortam denetleyicileri, HDMI 2.0b desteği ve yeni ortam formatları için donanım kod çözme ile önceki nesil Xbox One’a göre önemli ölçüde modernize edildi.

CPU

Sıra CPU’ya geldiğinde ise bilindiği gibi AMD “Zen 2” mikro mimarisine dayalı 8 CPU çekirdeğine ve 16 iş parçacığına bakıyoruz. Görünüşe göre bu çekirdekler, her CCX için 4 MB paylaşımlı L3 önbellek ile yapılandırılan “Renoir” APU’dakine büyük ölçüde benzeyen iki CCX’e yayılmış durumda. Bu çekirdekler SMT kapalıyken 3.80 GHz’e kadar ve SMT açıkken 3.60 GHz’e varan frekanslarda çalışabiliyor.

xbox series x socCPU çekirdekleri AMD Ryzen işlemcilerdeki “Zen 2” çekirdekleriyle büyük ölçüde aynı yapıda. Bununla birlikte ISA, SPLEAP uzantısının eklenmesiyle birlikte saldırıları önlemek için görevli.

Xbox Series X

Konsoldaki SoC, hem video belleği hem de sistem belleği için kullanılan bölümlenmiş 320 bitlik bir GDDR6 bellek arabirimini kullanıyor. Xbox Series X, HDMI 2.1 çıkışını destekleyerek 120 Hz 4K çıkışa ve hatta 8K 60 Hz çıkışa izin verecek.

xbox series x socBeklendiği gibi DisplayPort çıkışı yok, bu durum konsolu geleneksel bir PC oyun monitörüne bağlamak istediğinizde sizi bir nebze kısıtlayabilir. Son olarak video kodlayıcı/kod çözücünün, AVC (H.264) ve HEVC (H.265) kodlama desteği ile 4K- 8K AVC ve HEVC/VP9 kod çözme desteğine sahip olduğunu belirtelim.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.