Anasayfa Haber RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHz

RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHz

RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHz

Ryzen 7 4700GE işlemci ve Crucial Ballistix Max belleklerin bulunduğu hız aşırtma denemesinde 6666 MHz hızları görüldü.

Bir DDR4 bellek modülünde şimdiye kadar ulaşılan ve doğrulanmış en hızlı frekans, yeni elde edilen 6.666 MHz hızları oldu. Yapılan testlerde Ryzen 7 4700GE işlemci ve Crucial Ballistix Max bellekle birlikte Asus ROG Strix B550-I Gaming anakart kullanıldı.

Birkaç ay öncesinde G.Skill RAM ve Intel Core i9 10900K Comet Lake işlemcinin kullanıldığı bir sistemde 6.665,4 MHz hızları görülmüştü. Asus ROG ve hız aşırtma ortağı Bianbao XE tarafından bu hız aşıldı ve yeni rekor tam 6.666,6 MHz.

RAM Frekansında Yeni Dünya Rekoru: 6666 MHzŞu anda HWBot’un bellek frekans tablosuna göz attığımızda bu denemenin liderlik koltuğunda oturduğunu görüyoruz. Hız aşırtma sürecinde bellek zamanlamalarından söz edilmese de bir miktar artırıldığını varsayabiliriz.

Son tüketicilerin satın alabileceği en hızlı DDR4 bellek şu an için 5000 MHz hızlarını destekliyor ve Corsair tarafından sunuldu. Crucial ise şu an için Ballistix Max kitleri ile 4400 MHz hızları sunabiliyor.

DDR5 bellek standardı hayatımıza girmeye başlasa da DDR4 belleklerin tüketici dünyasında daha yüksek hızlara çıktığını göreceğiz. Bu tip hız aşırtma denemelerinde ise sıvı nitrojen gibi materyaller kullanılıyor. Yani standart bir hız aşırtma işlemi ile çok yüksek değerlere çıkmak oldukça zorlayıcı. Son olarak, bu rekorda Intel değil, AMD markalı bir işlemci kullanıldığını da not olarak düşelim.

İlginizi çekebilir: SSD ve RAM Fiyatları Önümüzdeki Süreçte Düşüşe Geçecek

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.