Anasayfa Haber Harvard ve Sony’den Küçük Ameliyat Robotu

Harvard ve Sony’den Küçük Ameliyat Robotu

Küçük Ameliyat Robotu

Benzerlerinden boyutu ve ağırlığı ile ayrışan küçük ameliyat robotu için origami tekniğinden ilham alınmış.

Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü ve Sony araştırmacıları benzer cihazlardan oldukça küçük bir ameliyat robotu geliştirdi. Origami kağıt katlama sanatından ilham alan robot, bir tenis topu büyüklüğünde ve yaklaşık bir bozuk para ağırlığında.

Robotta malzemeler üst üste gelecek şekilde katmanlanıyor ve bir lazerle 3 boyutlu bir şekil oluşturmalarına izin verecek şekilde kesiliyor. Üç doğrusal aktüatör, mini robotik cerrahi müdahale robotunun birden çok yöndeki hareketlerini kontrol ediyor.

Mikroskobik bir izleme testinde, araştırmacılar robotun el kontrollü bir aletten yüzde 68 daha doğru olduğunu bulmuş durumda. Robot ayrıca, bir cerrahın göz küresinin arkasındaki küçük damarlara terapötik maddeler enjekte etmek için bir göze iğne soktuğu hassas bir prosedürün sahte bir versiyonunu da başarıyla tamamlamış. Hatta robot, retinal veni (saçtan yaklaşık iki kat daha kalın) kopyalayan bir silikon tüpü hasara neden olmadan delebilmiş.

Öte yandan, bu ameliyat robotunun ameliyathaneler için gerçekten hazır olmasının epey zaman alacağı söyleniyor. Boyutu ve ağırlığı ile bazıları odaları bile kaplayan benzerlerine göre büyük avantaj sağlayacak olan robotun herhangi bir komplikasyon olması durumunda hastadan çıkarılmasının da daha kolay olacağı öne sürülüyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.