Anasayfa Video Keenetic Ultra AC2600 Dual Band Kablosuz Router İncelemesi

Keenetic Ultra AC2600 Dual Band Kablosuz Router İncelemesi

Keenetic markasının Ultra modeli, Gigabit portlara ihtiyacı olan üst seviye performans bekleyen kullanıcılar için tasarlanmış bir router.

Özellikle cihazlarınız arası kablolu ve kablosuz veri transferinde hız istiyorsanız üst seviye routerlara bakmanız gerekiyor. Standart modellerdeki 100 Mbps portlar saniyede 12.5 megabyte veri aktarabilir. Keenetic Ultra’daki Gigabit ethernet portları ise teorik olarak 125 MB/s aktarım yapabiliyor. Bu modelin üzerinde 5 adet 1 Gbps ethernet portu mevcut.

Elbette her cihaz kablolu bağlanmayacak, bu yüzden kablosuz hız daha da önemli. AC2600 Wave 2 MU-MIMO destekli bu router, 5 dBi antenlere sahip ve yüksek sinyal gücü sağlayabiliyor. 2.4 GHz bandında 800 Mbps, 5 GHz bandında ise 1733 Mbps veri aktarımı potansiyeli var. Özellikle kullanırken çok güçlü ve stabil bir sinyal sağladı, bu 4 antene ek 8 WiFi amplifier yani yükseltici ile sağlanıyor.

Ipoe/PPoE Routing ise Dublex olarak 1800 Mbps’ye kadar destekleniyor. L2TP/PPTP protokollerinde de 800 Mbps’ye ulaşabiliyor.

USB Portlar

Üzerindeki USB portlarına baktığımızda bir tanesinin USB 2.0 yani 480 Mbps yani 60 MB/s, diğeri ise USB 3.0 5000 Mbps yabi 640 MB/s transfer destekliyor. Özellikle harici SSD’lerin daha uygun fiyatlı hale gelmesiyle en azından USB 3.0 olan diskler de kullanımda yaygınlaştı. Elbette harici uygun fiyatlı bir mekanik disk ile de fena olmayan bir performans elde edebilirsiniz.

USB üzerinden bağlanan bir disk size ağınızdaki cihazlarda medya oynatma, dosya indirme ve gönderme için kendi dosya sunucunuzu oluşturma imkanı veriyor. İş ya da eğlence için gerekli bir özellik. Yine USB portu üzerinden 3G/4G ya da LTE olarak adlandırılan mobil internete bağlanan modemleri takabiliyorsunuz.

Uyumlu modem listesine buradaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

MESH Ve Beamforming

Keenetic ürün ailesinin en önemli ve yararlı özelliklerinden birisi ucuz ya da pahalı fark olmaksızın hemen hemen hepsinin Mesh sistem desteği sunması. Bu sayede bağlı cihazınız ağdan kopmadan, aynı WiFi’ya bağlı kalarak bir cihazın kapsama alanından diğerine kesintisiz geçebiliyor. Bu özellik kullanıcı deneyimi olarak Mesh desteklemeyen ağ genişletme teknolojilerinden çok daha modern ve sorunsuz bir kullanım sunuyor.

Routerın diğer önemli özellikleri arasında bant genişliğini etkin şekilde bölüp dağıtabilmesi, Beamforming ile sinyal ulaştırmayı daha başarılı şekilde yapabilmesi olarak özetleyebiliriz. Keenetic ürünlerinde donanım ihtiyacı karşılayacak ölçüde sunulurken, yazılım firmanın esas odak noktası konumunda.

KN-1810 kod adlı Keenetic Ultra modelinde MT7621A çift çekirdekli, 880 MHz ARM tabanlı işlemci, 256 MB DDR RAM, 128 MB Flash bellek sunuluyor. Dual Image teknolojisi sayesinde güncellemelerde elektrik kesintisine karşı bu alan ikiye bölünüyor ve aksilik olursa bölümlerden biri sayesinde cihaz kurtarılıyor.

Yazılım Özellikleri

Yazılıma gelirsek, WPA3-PSK güvenlik standardını ilk destekleyen ürünler ülkemize Keenetic ile giriş yapmıştı. Güvenlik ve güvenlik bazlı ayarlara çok önem veren firma, VPN erişimi gibi gizlilik konularında da kullanıcı dostu.

Modüler yazılım tasarımı sayesinde pek çok farklı özelliği yüklemek ya da sisteminizden çıkartarak daha sade hale getirmek kullanıcı kontrolünde bir durum. Şu an en modern kullanıcı arayüzüne sahipler diyebiliriz. Keza mobil uygulama ile bağlanma, yönetme kontrolü de üst seviyede.

Bir de Ultra modelinde sunulan fiber optik bağlantı yani SFP özelliği var. Bu özellikle doğrudan fiber bağlayabilmek için önemli bir port. Ancak ülkemizde ne yazık ki fiber optik üzerinden internet sağlayan operatörler kendi cihazlarının kullanımını türlü yollarla zorluyorlar. Bu yüzden bu portun kullanımını test edemediğimizi not düşelim.

Ancak SFP yani Small Form-Factor Pluggable Transceiver takmak isteyen, fiberden bağlantı yapacak ileri seviye kullanıcılar için Keenetic uyumlu parçaların bir listesini yapmış. Alabilir ya da elinizdekini takabilirsiniz. Bu listeyi yukarıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

Bu Model Kimlere Hitap Ediyor?

Peki kimler kullanmalı? Başta da söyledik, daha fazla hız isteyenler için. İnternet hızınız 1 Gbps bile olsa bütün internet planlarında, MultiWAN, IPTV ve akıllı TV aboneliklerinde sorunsuz bir aktarım için kullanabilirsiniz. Ancak cihazın bir modem olmadığını, yani modeme takıldıktan sonra interneti hızlı şekilde ulaştırabileceğini hatırlatalım. Peki nasıl oluyor da modemimden hızlı olabilir derseniz cevap basit, aboneliğinizin hızının üzerine çıkamazsınız ancak servis sağlayıcınızın sunduğu cihazın kablolu ve kablosuz bağlantısındaki darboğazı aşabilirsiniz. Akıllı ampüllerin köprüleri, robotlar, internete bağlanan cihazlar, telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarla dolu bir ortamda MU-MIMO sayesinde ve Mesh sayesinde çok daha sorunsuz bir bağlantı yaparsınız.

Bu kablosuz ağ bağlantıları internet kesildiğinde bile ağa bağlı kalmayı seçerseniz, bazı cihazlarınızın iletişim kurmaya devam etmesini ve sizin akıllı ev, akıllı ofis özelliklerini kullanmanızı sağlar. Medya yansıtma yani televizyonunuza görüntüyü başka bir cihazdan aktarma işleminde de yine hızını hissettirir. Özellikle Airtime Fairness özelliği, KeeneticOS 3.3 sonrasında 5 GHz bantı üzerinde çok yararlı. Routerdan ziyade bağlanan bir cihazın yavaşlık oluşturması durumunda daha adil bir dağıtım yapar.

Yavaş indirme yapan ama devamlı indirme yapan bir Torrent istemcisi düşünün, bu bağlıyken ağın hızından alacağı payı dengeli şekilde ayarlamaya imkan tanıyan Airtime Fairness, bu esnada yüksek hızlı erişime ihtiyaç duyan diğer dihazdaki yavaşlama ve takılmayı önler. Wi-Fi 5’in son hali olan 802.11ac Wave 2 teknolojisine sahip olduğu için oldukça güncel. Ancak ne yazık ki en son standart olan Wi-Fi 6 AX teknolojisine bir model değil, muhtemelen Keenetic’ten yeni AX modelleri de yakında görürüz. Ancak fiyatlar doğal olarak daha yüksek olacaktır.

Bunlara ek olarak birden çok internet bağlantısı aboneliği olan kullanıcılar, yedekli internet ve Multi-WAN özelliklerinden yararlanabilirler. Ancak internet bağlantılarını birleştirip tek hat gibi kullanamazlar.

Peki nereye ve nasıl kurmalı? Altında askı için kullanabileceğiniz yuvalar ile ister yukarı, ister normal masa üzerinde kullanabilirsiniz. Cihazın kendisi 214x154x33 mm boyutlarında ve 536 gram ağırlığında.

Sonuç Değerlendirmesi

Hem Gigabit portlar, hem de gelişmiş ağ gücünü paylaştırma özellikleriyle Keenetic ultra’yı hem tek Router olarak, hem de çoklu bir Mesh sistemin parçası olarak rahatlıkla tavsiye edebiliriz. İnceleme tarihinde Keenetic Ultra (KN-1810) Türkiye fiyatı 950 TL yani vergiler dahil 130 USD civarında seyrediyor. Bu da sunduğu özelliklere göre kendi kategorisinde yakın fiyatlı ürünlere baktığımızda kablolu port sayısı, kablosuz bağlantı hızı, yazılım özellikleri ile oldukça iyi bir konumda.

100 Metrekare bir alan için çok fazla ölü nokta yoksa tek başına yeterli olacaktır. Ancak daha geniş bir alanda Mesh sistem kurmak isterseniz bütçenizi üçte bir oranında artırarak ikili ya da üçlü Mesh kitlere de bakabilirsiniz. Keenetic Giga AC1300 modelini henüz incelemedik ancak iki tanesiyle geniş alana yaymayı da tercih edebilirsiniz. Bu planlamayı yaparken nerede kullanacağınızı düşünürseniz ortaya çok daha verimli bir ağ çıkacaktır.

Sonuç itibariyle Keenetic Ultra AC2600 modeli, markanın ürün ailesinde önemli ve üst seviye bir pozisyona sahip. Özellikle de güncel yazılımdan ve devamlı eklenen özelliklerden memnun kaldığımız için sizlere de gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliyoruz. Alması gereken kullanıcılar, yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bir ağ performansı isteyen, üst seviye performansa önem verenler.

 

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]