Anasayfa Haber Xbox Teknolojisi DirectStorage, PC’ye Geliyor

Xbox Teknolojisi DirectStorage, PC’ye Geliyor

DirectStorage PC

Oyun dosyalarını doğrudan ekran kartı belleğine aktaran Xbox teknolojisi DirectStorage, PC platformuna geliyor.

DirectStorage, geliştiricilerin oyunlardaki yükleme sürelerini, gecikmeyi ve işleme yeteneklerini büyük ölçüde iyileştirecek birden çok Giriş/Çıkış (I/O) kuyruğu oluşturmasını sağlamak için aslında Velocity Architecture için tasarlanmış, DirectX ailesindeki bir API. Şimdi ise DirectStorage, PC yani Windows platformuna geliyor.

Microsoft, NVMe gibi depolama teknolojisindeki son gelişmelerle birlikte oyunların artık yalnızca ekranda gösterilen sahnelerle ilgili veri yığınlarını yüklediğini belirtiyor. Bunun bellek açısından verimli bir teknik olmasına ve ortamların önemli ölçüde ayrıntılı oluşturulmasına sağladığı ancak yeni parçaların sahnelerde geçişle yüklenmesi gerektiğinden daha fazla G/Ç isteği gerektirdiği ifade ediliyor. Mevcut API’lerin ise bu çözümler için tasarlandığı ve süper hızlı NVMe sürücülerinde bile bir darboğaz haline geldiği bilgiler arasında.

İşte bu noktada DirectStorage API, teorik olarak yükleme sürelerini tamamen ortadan kaldırabilen G/Ç isteklerinin paralelleştirilmesine izin verdiği için devreye giriyor. API, her şeyi hesaba kattığı için NVMe sürücüsünden GPU’ya kadar tüm ardışık düzen boyunca performansı en üst düzeye çıkarabiliyor. API bunu çeşitli şekillerde gerçekleştiriyor. Bunlar ise; istek başına NVMe ek yükünü azaltarak, GPU’ya verimli bir şekilde beslenebilen bir seferde çok sayıda paralel G/Ç isteklerini etkinleştirerek ve oyunlara her küçük G/Ç tamamlamasına tepki vermek zorunda kalmadan, G/Ç talebinin tamamlandığına dair bildirim aldıklarında daha hassas kontrol sağlayarak gerçekleştirilebiliyor.

Bu şekilde, geliştiricilere, her zamankinden daha fazla sayıda G/Ç talebi göndermeleri/işlemeleri için son derece verimli bir yol sunuluyor. Bu da oyuna girmek için beklediğiniz süreyi en aza indirip size daha hızlı yüklenen daha büyük, daha ayrıntılı sanal dünyalar sunabiliyor.

Microsoft, DirectStorage API’yi ve desteklenen bileşenlerini oluşturmayı tamamlamak için ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Şirket önümüzdeki yıl oyun geliştiriciler için bir geliştirme ön izlemesi sunmayı planlıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.