Anasayfa Haber Gökbilimciler, Nadir Bir Kara Delik Türünü Keşfetti

Gökbilimciler, Nadir Bir Kara Delik Türünü Keşfetti

orta boyutlu kara delik

Gökbilimciler, yapılan yeni araştırmalar ile daha önce keşfedilmemiş orta kütleli bir kara delik gözlemledi.

Geçmişten bugüne keşfedilen kara delikler iki farklı boyuttaydı; ölen yıldızların patlamasından doğan ve yıldız kütlelerinin kütlesel aralığı 5 ila 10 arasında değişen ufak boyutlu kara delikler ve süper kütleli, Güneş’ten doğan, kütlesel aralığı milyonlar veya milyarlarla ifade edilen büyük boyutlu kara delikler. Bunların yanında, büyük ve ufak boyuttaki kara delikler haricinde orta boyutlarda bir kara delik keşfetmek ise son derece nadir bir durum olarak görülüyor.

Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LSC) ve Virgo İşbirliği ile çalışan uluslararası bir gökbilimci ekibi, Çarşamba günü tarihte ilk kez bir orta kütlenin oluşumunun ürettiği yerçekimi dalgalarını doğrudan gözlemlediklerini açıkladı. Keşfedilen kara delik, Güneş’in kütlesinin yalnızca 142 katı kütleye sahip. Bu da kütlesel aralık bakımından orta boyutta bir kara deliği ifade ediyor. Ekip, nadir bulunan bu kara deliği gözlemlemek için Amerika’da ve İtalya’da bulunan üç adet LIGO sensörünü kullandı ve tespit edilen yeni yerçekimi dalgalarına GW190521 adını verdi.

Vanderbilt Üniversitesi araştırma görevlisi Dr. Karan Jani’nin yaptığı açıklamalara göre, elde ettikleri sinyal beklenenden çok daha düşüktü. Ancak saniyenin onda biri kadar süren ve yalnızca dört dalgadan oluşan bu küçük sinyalin oluşturduğu sonuçlar, kozmosun açıklanması açısından oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Bu sinyale ulaşan ekip, keşfedilen kara deliğin iki farklı kara deliğin çarpışmasıyla oluştuğunu düşünüyor. Bu kütle aralığındaki kara deliğin yıldız patlamalarıyla oluşmayacağı konusunda da hemfikirler.

Dr. Karan Jani, daha önce bu tarz bir kara deliğin varlığına dair gözlemsel olarak doğrulanmış bir sinyale sahip olmadığımız göz önüne alındığında, yeni tür kara deliklerin “kara delik çölü” olarak bilinen yerde var olduğunu açıkladı. Daha önce de defalarca bu tarz bir kara deliği arayan ekipler ilk kez bir sonuca varabildiler. Dr. Jani, “Bu modern astronomide bir kilometre taşıdır. Keşfettiğimiz sistem o kadar tuhaf ki kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair önceki bazı varsayımları yıkıyor.”

Son olarak, Dr. Karan Jani’nin açıklamalarına göre bu nadir keşfedilen kara deliğin nasıl oluştuğu hakkında henüz net bir bilgiye sahip olmadığımızı belirtelim. Ancak bu tür nadir kara deliklerden daha fazlasını keşfettiğimizde daha net sonuçlara ulaşabiliriz.