Anasayfa Haber Samsung Galaxy S10 Serisi İçin One UI 2.5 Güncellemesi Başladı

Samsung Galaxy S10 Serisi İçin One UI 2.5 Güncellemesi Başladı

Samsung’un bir önceki amiral gemisi serisi Galaxy S10, Galaxy Note 20 modelleri ile ortaya çıkan One UI 2.5 güncellemesini almaya başladı.

2020’nin başlarında Samsung’un akıllı telefonları için One UI 2.5 arayüzü üzerinde çalıştığını duymuştuk. Geliştirilen bu yeni arayüz, ilk olarak Samsung’un Unpacked 2020 ekinliğinde tanıttığı Galaxy Note 20 serisi, Galaxy Z Flip 5G ve Galaxy Tab S7 serisi ile birlikte ortaya çıktı. Şirket ayrıca bu cihazlarla da kalmayıp, etkinliğin düzenlendiği gün Galaxy S20 serisi ve Galaxy Z Flip için de One UI 2.5 güncellemesini yayınlamıştı.

One UI 2.5 arayüzünün yeni ev sahibi ise, Galaxy S10 serisi oldu. Almanya’da başlayan güncelleme Galaxy S10e, Galaxy S10 ve Galaxy S10+ kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Bu güncelleme 963.49 MB boyutunda ve beraberinde Google’ın Eylül 2020 güvenlik paketini de içeriyor. One UI 2.5 güncellemesi ile değişen yazılım sürümleri Galaxy S10 için G973FXXU8DTH7,  Galaxy S10e ve Galaxy S10+ için ise sırasıyla G970FXXU8DTH7 ve G975FXXU8DTH7 şeklinde. Bu sürüm numaralarının Türkiye için yayınlanacak olan sürümden farklı olabileceğini belirtelim.

galaxy s10 güncellemeBu büyük güncelleme arayüz değişikliğinin yanında büyük yenilikler de içeriyor. Galaxy Note 20 ve Galaxy Tab S7 ile gelen Wireless DeX özelliği, artık Galaxy S10 serisi tarafından da kullanılabilir oluyor. Bu özellik, destekleyen Galaxy akıllı telefon ve tabletlerinizin DeX UI ekranını, kablosuz Miracast özelliğine sahip televizyonlara yansıtmasına olanak tanıyor. Ayrıca Wireless DeX modu için hızlı ayar geçişi, ekran yakınlaştırma ve yazı tipi boyutu ayarlama gibi seçenekler de güncellemenin beraberinde getirdiği diğer yeniliklerden.

wireless dexYeni güncellemenin kamera uygulamasında gelişmiş bir Pro Video modu, diğer Galaxy cihazlarla Wi-Fi şifresi paylaşma, klavyede YouTube arama seçeneği gibi ek özellikler de sunduğunu belirtelim.

Galaxy S10 İçin Yeni Kamera Özellikleri

Pro Video modu ile birlikte video çözünürlüğü ve FPS ayarlama, mikrofon seçimi (alt, üst, tümü – harici olarak USB veya Bluetooth) gibi işe yarayacak özellikler getiriyor. Yeni kamera özellikleri bununla da bitmiyor. Galaxy S20 ve Note 20 serisi ile sunulan Tek Çekim modu, bu güncelleme ile Galaxy S10 serisi tarafından da destekleniyor. Tek Çekim modu, AI (yapay zeka) kullanarak çekim süresinden itibaren 5 ve 15 saniye arasında 14 farklı tipte fotoğraf ve videoyu tek bir çekim ile yakalayabiliyor. Bu mod Galaxy S20 ve Note 20’de 3-10 saniye aralığını sunarken, Galaxy S10 ise 5-15 saniye aralığını destekliyor.

galaxy s10 tek çekimEkstra Yenilikler

Galaxy S10 için yeni yazılım güncellemesinin bir parçası olan diğer özellikler ise Her Zaman Açık Ekran modu için Bitmoji Çıkartmaları desteği, yatay modda bölünmüş klavye yeniliği olarak sıralanıyor. Hata düzeltmeleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi güvenlik geliştirmeleri ve performans iyileştirmeleri bu güncellemenin diğer ayrıntıları arasında yer alıyor.

Samsung Galaxy S10 için One UI 2.5 güncellemesi nasıl kurulur?

Mevcut güncelleme ilk olarak Almanya’daki Galaxy S10 serisi kullanıcıları için yayınlandı. Yazılım altyapısı aynı olan ülkemize ise güncellemenin 1 ya da 2 hafta içerisinde geleceğini söyleyebiliriz. Bu konuda Samsung Türkiye’nin güncellemeleri duyurduğu Güncel Miyiz platformu da henüz güncellemenin detaylarını içermiyor.

Güncelleme her ne kadar otomatik olarak size bildirilecek olsa da manuel olarak Ayarlar menüsüne gidip Yazılım güncellemesi menüsünden İndir ve yükle seçeneği ile kontrol sağlayabilirsiniz.