Anasayfa Haber AMD StoreMI V2 Artık 400 Serisi Anakartlarda Destekleniyor

AMD StoreMI V2 Artık 400 Serisi Anakartlarda Destekleniyor

AMD StoreMI V2 Artık 400 Serisi Anakartlarda Destekleniyor

HDD ve SSD’leri sanal ortamda birleştirerek yüksek hız sunmayı hedefleyen StoreMI V2 artık B450 ve X470 gibi anakartlarda kullanılabiliyor.

AMD, X470 ve B450 platformları gibi 400 serisi yonga setlerini için yeni StoreMI V2 güncellemesini kullanıma sundu. Kırmızı takım, güncellenmiş sürümü başlangıçta daha yüksek fiyat noktalarına sahip olan X570 platformunda destekliyordu. Ancak yıl boyunca daha eski platformlar için genişletme sözü vermişti.

Sözünde duran AMD, StoreMI V2’yi daha uygun bütçeli 400 serisi platformlara da getirmiş oldu. Yazılımın tamamen ücretsiz olduğunu belirtelim. Bu da genellikle B450 anakartlara sahip olan ve küçük SSD+HDD kombinasyonlarını tercih eden düşük bütçeli PC kullanıcıları için özellikle faydalı olabilir.

Bir kez daha özetleyecek olursak StoreMI, SSD ve HDD’nizi (ya da daha hızlı ve yavaş SSD’yi) tek bir sanal sürücüde birleştirmenize olanak tanıyan bir depolama çözümü. Bu çözüm, verileri iki depolama bileşeni arasında taşıyabiliyor. Böylece veriler analiz edilirken sık kullanılan veriler daha hızlı olan birime taşınıyor. Yani başka bir deyişle HDD’lerin kapasite ve fiyatlandırma avantajı, SSD’lerin yüksek hızıyla birleşiyor. Bu durum daha hızlı oyun ve uygulama yükleme gibi artılar sağlayabilir.

AMD StoreMI V2 Artık 400 Serisi Anakartlarda DestekleniyorAMD’nin ilk StoreMI yazılımının birkaç sorunu vardı. En önemlisi ise katmanlı bir çözümdü, yani verileri yavaş SSD / HDD’den daha hızlı SSD depolamaya aktarıyordu. Ancak verilerin kopyalarını her iki sürücüde de tutmuyordu. Bu sürücülerde kapasite bakımından avantajlar sağlayabilir. Öte yandan StoreMI’nin sanal birimi arızalandığı takdirde daha hızlı olan sürücüde depolanan tüm verileri kaybetme riski bulunuyor.

StoreMI V2, tüm verileri yavaş sürücüden daha hızlı sürücüye kopyalayan bir önbelleğe alma sistemine geçerek bu sorunu çözüme kavuşturuyor. Bu da SSD’de tutulan herhangi bir verinin iki kopyası olduğu anlamına geliyor. Depolama kapasitesi daha yavaş sürücünün boyutuna düşüyor ancak bu çözüm çok daha güvenilir.

Aracı resmi AMD StoreMI sayfasından edinebilirsiniz. Son olarak 400 serisi, 500 serisi, X399 ve TRX40 AMD platformları için mevcut olduğunu not düşelim.