Anasayfa Makale NVIDIA Reflex Temelli Gecikme Ölçüm Aracına İlk Bakış

NVIDIA Reflex Temelli Gecikme Ölçüm Aracına İlk Bakış

Gecikme Analiz Aracı

NVIDIA’nın monitörlere yerleştirdiği Reflex gecikme ölçüm teknolojisinin ilk örneği olan LDAT cihazına bakıyoruz.

Oyun ve grafiklerde en yaygın performans ölçüsü FPS’dir. FPS’yi çeşitli araçlarla izlemek kolay ve bu da size iyi bir GPU göstergesi sağlıyor. Ancak GPU performansını değerlendirirken önemli olan tek ölçüm FPS değil. Güç ve gecikme genellikle göz ardı edilir çünkü hem bunu doğru bir şekilde ölçmek hem de bu değere izleyicilerin dikkatini çekmek zordur. NVIDIA nihayet bu zorluğu ortadan kaldırmak için bizim gibi sürekli ekran kartı ve monitör inceleyen editörlere yeni bir donanım sunuyor: Grafik Performansı için NVIDIA İnceleme Araç Seti. Şirketin monitörlere entegre ettiği Reflex teknolojisinin öncüsü olan bu araçla hem gecükme hem de güç değerleri artık çok daha rahat ölçülebiliyor. Bugün biz de bu kitin içinde yer alan LDAT ve PCAT isimli iki aracı ve FrameView yazılımına göz atıyoruz.

Bu araç seti, GPU performansını ölçmek için üç araç sunuyor:

 • Gecikme ve Görüntü Analiz Aracı (LDAT) – Uçtan uca sistem gecikmesini ölçmek için kullanılır
 • Güç Yakalama Analiz Aracı (PCAT) – İzolasyon ile toplam GPU kartı gücünü ölçmek için kullanılır
 • FrameView 1.1 – Bütün verileri bir araya getiren geliştirilmiş FrameView sürümü

LDAT ve PCAT, NVIDIA’nın donanım ve oyunları daha iyi değerlendirmemize yardımcı olmak için editörlerle paylaştığı mühendislik araçları oluyor. Oyuncuların araçların nasıl çalıştığını ve sağladıkları verilerin ürün incelemeleri için neden önemli olduğunu anlayabilmeleri için bunları bu makalede ele alıyoruz. Araçlar temelde FCAT yaklaşımına benziyor – hafif bir kullanıcı arayüzüne sahip yazılım ve basit bir donanım.

Gelin bu test araçlarına yakından bakalım.

NVIDIA Gecikme Ölçüm Seti

LDAT

Uçtan uca sistem gecikmesini ölçmek, geleneksel olarak hem giriş komutu hem de ekranın yüksek hızlı bir kamera kullanılarak kaydedilmesini ve ardından tek tek karelerin sayılmasını gerektirir. Bu hem pahalı hem de sıkıcı bir yöntemdir.

NVIDIA, sistem gecikmesini ölçme sürecini basitleştirmek için LDAT (Latency Display Analysis Tool) adı verilen sezgisel ve güçlü bir donanım gecikme ölçüm aracı oluşturdu. LDAT, bir oyun veya uygulamadaki hareketten fotona kadar olan (tıklamadan namludaki parlamaya) gecikmeyi hızlı ve doğru bir şekilde ölçmek için bir parlaklık sensörü kullanan ayrı bir donanım analiz cihazıdır. LDAT, çapraz platform destekli  ve tüm üreticilerin GPU’larıyla çalışabiliyor.

LDAT, oyun performansını ölçmeye ve ayarlamaya tamamen yeni bir boyut getiriyor ve şu gibi soruları yanıtlayabiliyor:

 • “Çözünürlük veya belirli oyun içi ayarlar ve efektler, genel uçtan uca gecikmeyi nasıl etkiler?”
 • “Gecikmeyi azaltmak ve yine de mükemmel görüntü kalitesini korumak için ayarları nasıl yapmalıyım?”
 • “Oynadığım farklı oyunlar arasında gecikme nasıldır ve hangilerinin diğerlerinden daha fazla gecikme ayarlaması gerekir?”

Eskiden bu tür verileri yakalamak, işi başarsanız bile karmaşıktı ve çok zaman alıyordu. LDAT ise bu verilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor.

NVIDIA LDAT
LDAT, içinde bir foton algılayıcı barındırıyor.

LDAT, NVIDIA’nın gecikme ölçümü için şirket içinde kullandığı bir araç. Yeni düşük gecikme teknolojisi NVIDIA Reflex’in piyasaya sürülmesiyle birlikte şirket, bu önemli performans deeğrini etkili ve kolay bir şekilde ölçebilmemiz için biz editörlere paylaşmaya karar verdi. LDAT, çeşitli ekranlarda gecikmeyi test etmeye, eski yüksek hızlı kamera yöntemine kıyasla zamandan tasarruf etmeye ve ölçümlerin doğruluğunu artırmaya yardımcı oluyor. Oyuncular için bu sonbaharda piyasaya çıkacak yeni NVIDIA G-SYNC 360Hz Esports ekranlar aslında LDAT’ın doğrudan monitöre entegre edilmiş hali. Buna NVIDIA Reflex Latency Analyzer deniliyor ve sistem gecikme ölçümünün gücünü doğrudan kullanıcının emrine sunuyor.

PCAT

GPU güç verimliliği, bir grafik mimarisinin başarısı için kritik önem arz ediyor. Verimli bir GPU ile grafik kartı daha az ısı ve gürültü üretiyor. Peki bu neden önemli?

Performansı artırmanın bir yolu da güç tüketimini azaltmak. Bunun nedeni, bir GPU’nun dağıtabileceği ısı miktarıyla sınırlı olmasıdır, bu nedenle verimli bir tasarım doğrudan en yüksek performansa dönüşür. Watt başına performans verimliliği, daha yüksek performans, daha düşük gürültü, daha fazla hız aşırtma boşluğu ve daha yüksek kare hızı sunan tasarımlarla sonuçlanır.

PCAT (Güç Yakalama Analiz Aracı), Watt başına doğru performans ve toplam grafik kartı güç ölçümü sağlayan bir donanım ve yazılım kombinasyonudur. PCAT, güç verilerini toplama ve analiz etme sürecini kolaylaştırmak için tasarlandı. Bu işlem, veri toplamak için GPU ile anakart arasında yer alan bir PCI Express Yükseltici ile gerçekleştiriliyor. Bu veriler daha sonra PCAT Modülüne, ardından son olarak analiz yazılımına gönderiliyor.

NVIDIA PCAT

Bu güç ölçme yönteminin birçok faydası mevcut:

 • Kolay kullanımlı PCIe grafik kartı güç ölçümü
 • Herhangi bir GPU üreticisiyle çalışır (özel API çağrılarına dayanmaz)
 • Toplam kart gücünün doğrudan ölçümü (artık tahmin ve verilerden bilinmeyene ulaşmak yok)
 • Watt’ın binde biri kadar hassas (voltajların düzenli olduğu varsayılarak)
 • Lehimlemeye gerek yok

Gücü ölçmenin bu yeni ve kolay yolu, editörlerin gerçek GPU kart gücüne bakmalarını sağlıyor. Güç API’leri tamamen doğru değil, genellikle satıcılar arası uyumsuz ve farklı kart gücü tanımlarına sahip. GPU’lar arasındaki güç verimliliğini karşılaştırmak istiyorsanız, PCAT, toplam kart gücünü ve verimlilikte güneşlenmeyi kolayca ölçmek için harika bir seçenek.

FrameView 1.1

Eğer daha önce kullanmadıysanız FrameView , PC tabanlı grafik ve işlemcilerin güç kullanımını yakalamak ve performansını ölçmek için tasarlanmış NVIDIA’nın yazılım aracıdır. Özellikle stresli “gerçek dünya” PC oyun senaryolarında kare hızlarını ve GPU güç kullanımını ölçmek için kullanışlıdır. FrameView, kare hızlarını veya oynanışı etkilememek için minimum ek yük ile performans ve güç verilerini yakalar ve oyun oynanırken performans ve güç ölçümlerini gösteren bir katman içerir. Ayrıca, kıyaslama çalışmalarının ayrıntılı raporlarda yakalanmasına ve grafik haline getirilmesine olanak tanır.

NVIDIA GeForce FrameView

Bu sürümde bir dizi yeni özellik ve temel değişiklik var:

 • Günlükler ve Özet dosyaları, kullanıcı geri bildirimlerine göre tamamen yeniden yapılandırıldı. Özet dosyaları artık o dizindeki her bir günlük dosyasına referanslar içeriyor – bu da onu kıyaslama oturumunun gerçekten bir özeti yapıyor
 • Günlük dosyalarını kullanan ve gözden geçirenlerin ihtiyaçlarına göre stilize edilebilen grafikler oluşturan yeni bir FrameView Excel Analyzer şablonu
 • Vulkan Overlay desteği
 • Güç ölçümlerinin doğrudan PCAT’tan günlüklere eklenebilmesi için PCAT entegrasyonu
 • FrameView’ı güncellemeyi kolaylaştıran yeni bir yükleyici
 • Yeni ölçümler: CPU ölçümleri, Render Present Latency ve sistem parametreleri

FrameView’ü indirmek veya kullanım kılavuzu dahil daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Sonuç

Grafik Performansı için NVIDIA İnceleme Araç Seti, editörlere bir GPU’nun performansını değerlendirirken FPS’den daha fazlasını ölçmenin kolay bir yolunu sunuyor. Editörler olarak LDAT ve PCAT gibi yeni yenilikçi araçları kullanarak, testlere hem güç hem de gecikme ekleyerek incelemelerinin kalitesini artırabileceğiz. Oyuncular için bu, editörlerin bir sonraki yükseltmenizi ararken bu önemli faktörleri dikkate almanıza daha etkili bir şekilde yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

FrameView 1.1 bugün indirilebilir. LDAT ve PCAT, donanım ve oyun incelemelerine dahil edilmek üzere NVIDIA tarafından dünyanın dört bir yanındaki seçkin teknoloji incelemecilerine sunuldu. Bu grubun bir parçası olarak seçildiğimiz için gururluyuz!

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.