Anasayfa Haber Dünyanın İlk 3.200 MP Görüntüsü Yakalandı

Dünyanın İlk 3.200 MP Görüntüsü Yakalandı

Dünyanın İlk 3.200 MP Görüntüsü

Devasa bir sensör kullanılarak dünyanın ilk 3.200 MP görüntüsü yakalandı.

Kaliforniya merkezli SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı araştırmacıları dünyanın ilk tek çekim görüntüsünü yakaladı. 3.200 megapikselden (MP) oluşan görüntü, şu anda yapım aşamasında olan dünyanın en büyük dijital kamerasına entegre edilmek üzere geliştirilen bir dizi 189 görüntüleme sensörü kullanılarak çekildi.

3.200 MP çekim için gereken devasa sensör 60 santimetreden daha genişken odak düzlemi ise gökyüzünün 40 dolunaya eşdeğer bir bölümünü yakalayacak kadar büyük. Sensör ,189 ayrı 16MP sensör veya yük bağlaşımlı cihazlar (CCD) içeriyor ve her bir piksel yaklaşık 10 mikron genişliğinde.

3.200 MP GörüntüAraştırmacılar, bu devasa sensörü kullanarak Romanesco’nun karmaşık kafası (brokoli) ve karanlık maddenin keşfinde anahtar figürlerden biri olan Vera Rubin’in bir fotoğrafı da dahil olmak üzere çeşitli farklı konuları yakaladılar. Ekip, fotoğrafların boyutu göz önüne alındığında inanılmaz derecede ayrıntılı resimleri kontrol etmenizi sağlayacak bir web uygulaması da geliştirdi. Fotoğraf görüntüleyiciye yeniden yönlendirilmek için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflar laboratuvarın görüntü sensörünün ilk montajı tamamlandıktan sonra bir test çalışması olarak çekildi. Sensörün geliştirilmesindeki esas amaç ise genel olarak karanlık madde, karanlık enerji ve kozmosa ilişkin anlayışımızı ilerletmek. Daha fazla ayrıntı içinse bu web sayfasına bakabilirsiniz.