Anasayfa Haber Amazon, Sahte İncelemeler İçeren 20.000 Yorum Sildi

Amazon, Sahte İncelemeler İçeren 20.000 Yorum Sildi

Amazon 20.000 yorum sildi

Amazon’un başı ücretsiz ürünler karşılığında yapılan incelemeler nedeniyle dertte.

Bildiğiniz üzere bir ürün için yapılan yorumlar ve incelemeler onu satın alacak olan insanlar için önem taşıyor. Bunlar bilindik insanlar olduğunda ise işler daha da değişiyor. Bu bağlamda Amazon, İngiltere’deki en iyi 7 yorumcudan gelen yaklaşık 20.000 adet yorumu tamamen sildi. Bunun arkasındaki ana neden ise incelemeler yapan kişilerin, ürünlere koşulsuz şartsız beş yıldız vermesiydi. Bu kişilerin beş yıldız garantili incelemeler karşılığında firmalardan ücretsiz ürünler aldığı vurgulanıyor.

Amazon’un bu eylemi, Financial Times tarafından Amazon’un en bilindik 10 Birleşik Krallık hesabından 9’unu içeren “şüpheli etkinlik” araştırmasının ardından geldi. Araştırmaların ardından yorumcu Justin Fryer da dahil olmak üzere İngiltere’deki en bilindik 7 hesabın inceleme geçmişi kaldırıldı.

Amazon 20.000 yorum sildiFryer’ın Amazon’un İngiltere sitesine yaptığı katkılar, elektrikli scooter incelemelerinden spor salonu ekipmanlarına kadar çeşitlilik gösteriyordu ve öğelerin çoğu az bilinen Çinli şirketlerden geliyordu. Bu kişi yaklaşık dört saatte bir beş yıldızlı bir inceleme yayınladı ve yalnızca Ağustos ayında 15.000£ değerinde ürün inceledi.

Fryer ve diğer farklı isimlerin olumlu inceleme puanları karşılığında ürünlere ücretsiz olarak sahip olduğu düşünülüyor. Amazon ise bir süredir sahte yorumlarla boğuşur halde. Covid-19 pandemisi ise insanları fiziksel mağazalardan uzaklaştırırken çevrimiçi mağazalara daha çok yönlendirmiş durumda. Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Amazon müşterilerinin gördükleri incelemelerin gerçek ve alakalı olduğunu bilerek güvenle alışveriş yapmasını istiyoruz.” dedi.

Financial Times ise İngiliz yorumcuların (inceleme yapan kişiler) %90’ında şüpheli etkinlik kanıtları bulduğunu söylüyor. Bu sebeple Amazon’un önünde uğraşması gereken daha çok iş var gibi görünüyor.