Anasayfa Video Monster Aryond A27 V1.1 240 Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

Monster Aryond A27 V1.1 240 Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

Eylül 2020’de satışa çıkarılan Monster’ın ilk oyuncu monitörü Aryond A27 V1.1 modelini test ediyoruz.

27 İnçlik bu kavisli monitör 240 Hz tazeleme hızı ile yüksek FPS isteyenler için tasarlanmış. 1920×1080 yani Full HD çözünürlükte 240 Hz bir monitör için piyasaya çıkış fiyatı olan 1999 TL oldukça cazip duruyor. Zira vergiler dahil bu fiyat inceleme tarihinde 270 USD’ye tekabül ediyor. İnceleme tarihinde piyasaya baktığımızda kendi kategorisindeki en iyi fiyatı sunduğunu gördük.

Samsung üretimi VA panel kullanan monitörde 3000:1 statik kontrast, 400 kandela metrekare parlaklık, 1 ms MPRT tepki süresi gibi teknik değerler ilk dikkatimizi çekenler. Yüksek statik kontrast zaten VA panellerin karakterinin bir parçası ve IPS türü panellere göre daha avantajlı bir değer sunuluyor. 400 cd/m2 parlaklık ise HDR10 destekli monitörü klasik panellere göre daha parlak hale getiriyor.

Renk Gamutu

Renklere baktığımızda, resmi değerlere göre %85 NTSC ve 119.9% sRGB renk gamutu kapsanıyor. Bu değerler bir oyuncu monitörü için fazlasıyla iyi. Zira eski sönük renkli TN panelleri oyuncular artık pek istemiyor. Yeni TN panellerin renkleri çok daha iyi olsa da hafızalarda genellikle soluk renkler ve düşük parlaklık kalmış durumda. Bu yüzden IPS ve VA paneller, geniş görüş açısı ve canlı renkler de en az yüksek hız kadar talep görüyor.

Biz renkleri ölçüm cihazımızla test ettiğimizde Gamut Coverage 99.7% sRGB, 79.5% Adobe RGB ve 87.3% DCI P3; Gamut Volume olarak 123.5% sRGB, 85.1% Adobe RGB, 87.5% DCI P3 değerlerini aldık. Bu test X-Rite i1 Display Pro ile yapıldı.

OSD menüsünden renk ayarlarında ister kullanıcı modunda ince ayar yapın, ister klasik FPS modu gibi oyun modları arasında geçin, genel olarak ihtiyaç duyduğunuz şekilde düzenleme yapabiliyorsunuz. Varsayılan renk ayarı oldukça iyi, kalibrasyona uygun özel renk ayarı yapacaksanız yeşil rengi yüzde 1 kısabilirsiniz. Aryond A27 V1.1 de 178/178 derece görüş açısıyla her açıdan renkleri bozulmayan, canlı bir görüntüye sahip.

Değişken Kare Hızı: FreeSync ve G-Sync

Bir oyuncu monitörü için değişken kare oranı desteği de önemli. FreeSync destekli monitörde AMD Radeon ekran kartları ile doğal olarak Adaptive-Sync açabiliyoruz. Ayrıca Nvidia ekran kartlarındaki G-Sync’i de etkinleştirebiliyoruz. Biz kendi denemelerimizde G-Sync açık kullanırken bir sorun ile karşılaşmadık. Monitörü DisplayPort 1.2 portu üzerinden kullandık, yüksek Hz istediğinizde size de DP kullanmanızı tavsiye ederiz.

Testlerimizde Nvidia’nın RTX 2080 ekran kartını kullandık. Nvidia kartlarda HDMI üzerinden G-Sync açamazsınız, bu yüzden DP kullandığınızdan emin olun. Oyunlarda G-Sync ile bir sorun ile karşılaşmadık. Ancak en üst G-sync sertifika seviyesine sahip olmayan herhangi bir monitörde, bütün oyunlarda sorunsuz olacağının bir garantisi yok.

Monitörü ilk kullandığınızda Windows görüntü ayarlarından ekran tazeleme hızını ayarlamayı unutmayın. 240 Hz monitörünüzü 60 Hz olarak kullanmak istemezsiniz. Ayrıca Nvidia ve AMD’nin yazılımlarından ve monitörün kendi OSD menüsünden FreeSync/G-Sync açık mı kontrol etmeyi unutmayın.

27 İnçte 1080p ve 240 Hz Nasıl?

27 İnç için 1080p çözünürlük tepe limit, 32 inç ve üzerinde en az 1440p çözünürlük gerekiyor. Piyasanın bir süredir 144 Hz ve 1440p’ye kaydığını da görebiliyoruz. Ancak yine de Full HD pazarının büyük bir kitlesi var. PC oyunlarında Full HD ve 240 Hz ile çok daha yüksek FPS’de ve tazeleme hızında rekabetçi FPS oyunları oynayanlar önemli bir kitle oluşturuyorlar.

Biz de oynadığımız oyunlarda 144 Hz ve 240 Hz farkını net bir şekilde hissedebiliyoruz. Turnuva seviyesinde oyuncular da yüksek Hz ile düşük gecikme sürelerini önemsiyor ve monitörlerini buna göre satın alıyorlar. Oyunlarda Full HD çözünürlükte, 1440p WQHD’ye göre daha yüksek FPS alabiliyoruz. Bu da orta üst seviye sistemler için de bu monitörü cazip hale getiriyor.

Konsollar, HDR ve Diğer Detaylar

Kutudan çıkan DP ve HDMI kablolarıyla isterseniz HDMI 1.4, isterseniz HDMI 2.0 portundan ikinci bir PC, bir Monster Notebook ya da PS4 Pro gibi bir konsolu bağlayabilirsiniz. Ayrıca 3.5 mm portundan kulaklığı da monitöre takabiliyorsunuz. Ancak üzerinde bir USB Hub ya da PC-USB bağlantısı yok.

Konsollarda HDR destekli korku oyunlarında, PC’de de az sayıda HDR destekli oyunda temel bir HDR deneyimi elde edebiliyorsunuz. Ancak elbette 1000 Nit ve ötesi parlaklığa ulaşan, DisplayHDR 1000 sertifikalı ve HDR odaklı rakipler piyasada bu konuda daha iyiler.

Genel kullanımda mavi ışık filtreleme ve Anti-Flicker yani titreşimsizlik özellikleri de bulunduğu için, görüntü modunu değiştirip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonuçta bir monitör sadece oyun oynamak için kullanılmıyor.

Ergonomi, Stand ve Tasarım

Monitörün karşısın oturduğunuzda çerçevesiz üç kenar ile modern bir tasarıma sahip olduğunu görüyorsunuz. Stand ayağında Monster’ın yeşil tonunda parçalar var. Ancak standın arkasında, en üst kısımda öne ve arkaya eğilmesini sağlayan menteşeyi örten plastik kapak kazayla çıkabiliyor. Bu bir sorun değil ancak standın ince detaylarındaki işçilik belki gelecek modellerde daha iyi olabilir.

Öte yandan Aryond’un fiyatını ve Monster’ın bu alanda yeni olduğunu düşününce genel kasa ve stand kalitesinin bu seviyede olması normal, hatta beklediğimizden çok daha iyi çıktı. Stand ayağı masaya düzgün, sağlam bir şekilde oturuyor ve rahat hareket ediyor. Ancak masa sallanırsa standın tuttuğu monitör de hareket edip sallanıyor. Wobble da denilen bu hareket hiç de ideal değil, standın masaya oturması sağlam olsa da monitörü tutan kol ve üst kısımdaki sabitleyiciliği yeterli değil. Üst seviye oyuncular ekranın hiç kıpırdamamasını istiyorlar. Bu monitörde maliyetin tek kısıldığı yer stand diyebiliriz.

Adaptör ile gelen monitörün güç ve görüntü kablolarını stand ayağının arkasındaki parçayla daha toplu hale getirebilirsiniz. Ancak pivot modunu kullanacaksanız bu şekilde toplamak daha sonra ekranı dikey olarak döndürmeyi zorlaştırıyor. Bir oyuncu monitöründe pivot özelliği şart değil, ancak genel kullanımda işinize yarayabilir.

Monitör kasasının arka kısmında OSD menüsünden ayarlanabilen RGB ışıklandırmaları görüyoruz. Buradaki plastik yüzey gayet iyi kalitede. 100×100 VESA desteği var, yani standı çıkartıp duvar askısına ya da taşıyıcı kollara takabiliyorsunuz.

Panel Üreticisi ve İç Detaylar

Monster’ın bu monitörde kullandığı paneli de araştırdık. VA olunca doğal olarak aklımıza ilk Samsung geldi ve yanılmadık. LSM270HP10 model kodlu panel kullanılmış. Monitörün içini açarken stand ayağının standart bir ayak olduğunu ve kavisli panele uyması için ara adaptör parça kullanıldığını da doğrulamış olduk. VESA ile duvara tutturmak ya da iki tane alıp ikili kola takmak kesinlikle yararlı olacaktır.

Monitörünüzün içini kendinizin açmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Zira hassas bileşenlere zarar verebilir ya da kozmetik hasara yol açabilirsiniz. Biz açarken iki vida yuvasının HDMI – DP yazılı kısmın altına gizlendiğini sonlara doğru direnç ile karşılaşınca keşfettik.

LSM270HP10 model panel 1080p/240 Hz ve %71 NTSC renk gamutu değerlerine sahip olarak listeleniyor, 1500R kavisli yapıda. Monster’ın Aryond modelindeki arka aydınlatma ve panelin sürücüleri de düzgün bir iş çıkarıyor. Sonuç değerlendirmede ve videoda duyacağınız gibi bu monitör; panel, görüntü kalitesi ve hız olarak çok iyi bir fiyat/performans oranı sunuyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Bütün bunları değerlendirdiğimizde ve uzun süre kullandığımızda tespitlerimiz oldukça net. Stand ayağının monitörü hiç sallamayacak şekilde geliştirilmesini tavsiye ediyoruz, bu monitördeki ana eksi bu. Oynarken hiç hissedilmese de ortalama Input Lag değeri 19.5 ms, bunun turnuva seviyesi için 10 ms seviyesine çekilmesi iyi olur. Tepki süresi olan 1 ms MPRT değeri ise gördüğümüz kadarıyla sorunsuz, monitör hızlı.

Öte yandan görüntü kalitesinde hiçbir kesintiye gidilmemiş, 240 Hz ve 1080p bir monitör için kullanılabilecek en iyi panellerden biri kullanılmış. Hem ayarlamak, hem de varsayılan görüntü ayarları çok iyi. Bu da Monster Aryond A27 v1.1 modelini en iyi fiyat/performans oyuncu monitörlerinden biri yapıyor. Artı ve eksilerini baştan kabul ederek alırsanız memnun kalırsınız. Bu monitörün bu fiyata uzun süre bulunabileceğini sanmıyor ve editör olarak yüksek hızı hesaplı deneyimlemek isteyenlere tavsiye ediyorum.