Anasayfa Haber Apple AirPods Pro Uzamsal Ses Desteği Kazandı

Apple AirPods Pro Uzamsal Ses Desteği Kazandı

AirPods Pro Uzamsal Ses

Yeni firmware yazılımı ile AirPods Pro uzamsal ses ve otomatik geçiş desteği özelliklerine kavuştu.

Apple tarafından AirPods Pro ve ikinci nesil AirPods için beklenen özellikleri sağlayan bir firmware güncellemesi yayınlandı. AirPods Pro tarafında 3A283 sürümü, kablosuz kulaklıklara uzamsal ses özelliğini kazandırıyor. Bu sayede sinema salonuna benzer bir deneyim için çevresel ses efekti sunulmuş oluyor. Bunun için Bluetooth menüsüne bir uzamsal ses ayarı eklendiği ifade ediliyor.

Kablosuz kulakiçi kulaklıkların ivmeölçeri açıldığında başınızın hareketini takip ediliyor. Böylece başınızı çevirseniz bile ses sabit kalıyor. Apple ilk olarak Haziran ayında gerçekleştirdiği sanal WWDC 2020 etkinliğinde Pro modeli için uzamsal sesi yayınladığını ve size Apple cihazlar arasında otomatik geçiş yapabilmenizi sağlayan bir AirPods özelliğini kullanıma sunduğunu açıklamıştı. Yani 3A283 ile birlikte gelen diğer bir önemli özellik de bu.

Cihazlar arasındaki bu otomatik ve hızlı geçiş sayesinde, örneğin iPad’de bir podcast dinlemeyi bitirdiyseniz ve bir film izlemek için bir Macbook’a geçerseniz, bir AirPods bağlantısını tabletten dizüstüne otomatik olarak aktarabiliyorsunuz. Ek olarak, bir arama geldiğinde otomatik şekilde bir Mac’ten iPhone‘a geçiliyor.

Uzamsal sesin keyfini çıkarabilmek için iOS 14 ve macOS Big Sur‘u ya da şimdilik beta sürümlerini yüklemeniz gerekebileceğini özellikle belirtelim.