Anasayfa Haber Gökbilimciler, Venüs’te Yaşam Belirtisi Bulmuş Olabilir

Gökbilimciler, Venüs’te Yaşam Belirtisi Bulmuş Olabilir

Gökbilimciler, Venüs’te Yaşam Belirtisi Bulmuş Olabilir

Gökbilimcilerin Venüs’ün atmosferinde keşfettikleri fosfin bileşeni, yaşam belirtisine işaret ediyor olabilir.

Dünya dışı yaşamın ilk belirtileri, bilim adamlarının uzun süredir gözden kaçırdığı bir yerde, yani Dünya’ya en yakın gezegen Venüs’te keşfedilebilir. Nature dergisinde Pazartesi günü yayınlanan bir makalede gökbilimciler, Venüs’ün atmosferindeki fosfin gazının görünürdeki varlığını belirlediklerini söylediler. Bu alışılmadık bir durumdur, çünkü normalde bu bölgedeki herhangi bir fosfor oksitlenmiş formda olmalıdır.

Bilim insanları yeni keşifle birlikte konuyla ilgili düşüncelerini tek tek beyan etmeye başladılar. Şili’deki James Clerk Maxwell Teleskobu yardımıyla gökbilimciler tarafından keşfedilen fosfin gazının tek başına yaşam için sağlıklı bir kanıt olmayacağını düşünenler de mevcut. Öte yandan, Venüs gibi küçük/orta ve kayalıklardan oluşan gezegenlerde fosfin gazının bulunmasının tek sebebinin orada yaşamın varlığı olduğunu düşünen bilim insanları da var. Ancak yeni keşfedilen bu devrimsel fosfin gazı halen tartışmalara açık.

Gökbilimciler, Venüs’te Yaşam Belirtisi Bulmuş Olabilir
İki farklı gözlem evinden tespit edilen fosfin bileşeninin spektrumu.

Şu anda kabul edilen en yüksek olasılık Venüs’te fosfin gazını üretebilen mikrobiyal organizmaların varlığıdır. Ancak bu durum henüz sadece bir teoriden ibaret ve kanıtlanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle NASA, Venüs’ün keşfi için çalışmalarını hızlandırdı. Önümüzdeki on yıl içerisinde Venüs’ü incelemek üzere dört kişilik bir ekip oluşturuldu. Bu ekipten iki kişi Venüs’ü daha yakından inceleyerek, gezegenin nasıl oluştuğu ve gezegenin nasıl bir atmosfere sahip olduğunu açıklamaya çalışacak.

Gökbilimcilerin yeni keşfinin, Dünya dışı yaşam konusundaki araştırmalarda mihenk taşı olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır.