Anasayfa Haber Intel DG2 Harici GPU, 8 GB GDDR6 Bellekle Ortaya Çıktı

Intel DG2 Harici GPU, 8 GB GDDR6 Bellekle Ortaya Çıktı

Intel DG2 Harici GPU

Henüz DG2 olarak isimlendirilen ve Xe mimarisinden yararlanan grafik kartları, dizüstü bilgisayarların yanı sıra masaüstü platforma da gelebilir.

Intel’in harici grafik birimi DG2 (Discrete Graphic 2), belirtilmemiş bir aygıtın özellik sayfasında 8 GB GDDR6 belleğe sahip olarak listelendi. Bu muhtemelen ileri teknolojilere sahip bir cihaz ve tahminen önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak bir oyun bilgisayarı.

Intel DG2 Harici GPUYüksek performanslı sınıf olan Tiger Lake-H mobil işlemciler henüz yeni doğrulanmıştı. Gün yüzüne çıkan yeni GPU ise Tiger Lake-H serisi ile eşleştirilmiş görünüyor. Bu seri Willow Cove mikro mimarisini temel alacak ve 8 çekirdekli işlemciler bulunduracak. TDP değeri ise 45W olarak sınırlandırılıyor.

Bahsi geçen DG2 GPU, isteğe bağlı olarak Intel Alder Lake-P ailesi ile birlikte sunulacak. Alder Lake-P ailesi ise son bilgilere göre 2021 sonunda piyasaya sürülecek ve Alder Lake-H ile Alder Lake-U serilerini içerecek. Bildiğiniz gibi Alder Lake ailesi büyük ve küçük çekirdeklerle birlikte hibrit mimarisiyle yapılandırılacak. Bu DG2 8 GB varyantı muhtemelen 256 bit bellek arayüzüne sahip ve 512 EU (Yürütme Birimi) içeriyor.

DG2 Ekran Kartları

Daha önceki gelen bilgilere göre DG2 ürün grubu en az üç seçenekle birlikte piyasaya sürülecek. Yani 384, 512 ve hatta 960 EU barındıran bir sürüm olacak. Bunun yanında, Yürütme Birim’lerinin her birinde sekiz çekirdek (ALU) yer alıyor.

Intel DG2 Harici GPUÖte yandan DG2 384 EU versiyonun bir PCB diyagramı ortaya çıkmıştı ve bu GPU yaklaşık 189 mm2’lik bir kalıp boyutuna sahip. Ayrıca PCB çeşitli bileşenlerle dolu görünüyor ve bu sürüm yüksek ihtimal dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş harici bir MXM GPU. Yani NVIDIA’nın MX serisi harici grafik yongaları gibi. Blok diyagramı paylaşılan bu DG2 modeli, 192 bit bellek arayüzüyle desteklenen 6 GB GDDR6 bellek modülüne sahip.