Anasayfa Haber Kuantum Teknolojisi İle Mikroskop Tabanlı Termometre Geliştirildi

Kuantum Teknolojisi İle Mikroskop Tabanlı Termometre Geliştirildi

Mikroskop Tabanlı Termometre

Kuantum teknolojisi kullanılarak son derece hassas bir mikroskop tabanlı termometre ortaya çıkartıldı.

Osaka Şehir Üniversitesi bilim insanları tarafından kuantum teknolojisi kullanılarak güvenilir ve hassas bir mikroskop tabanlı termometre geliştirildi. Termometrenin mikroskobik hayvanların sıcaklığını bile ölçecek derecede hassas olduğunun altı çiziliyor. Teknolojinin, kuantum dönüşlerinin ve floresan nanodiamondların sıcaklığa bağlı özelliklerini tespit edebileceği de bilgiler arasında.

Kuantum algılama teknolojisi, son derece kırılgan kuantum sistemlerinin çevreleyen ortama duyarlılığından yararlanıyor. 7 yıl önce, bilim insanları kültürlenmiş hücrelerin içindeki sıcaklıkları ölçmek için de benzer bir teknik kullanmıştı. Öte yandan yeni teknoloji, biyolojik süreçlerde aktif olarak yer alan ısıyı ve sıcaklığı algılayabilmesi ile öne çıkmayı başarıyor.

Bilim insanları cihazı oluşturmak için nanodiamondların yüzeyini polimer yapılarla süslemiş ve bunları biyolojideki en popüler model hayvanlardan biri olan C. elegans nematod solucanlarına enjekte etmiş. Böylece solucanların temel sağlıklı sıcaklığı öğrenilmek istenmiş. Yaratıkların içine girdikten sonra nanodiamondlar hızla hareket ederken kuantum izleme algoritması, nanodiamondları ve sürekli olarak ölçülen sıcaklığı izleyebilmiş.  Mitokondri, farmakolojik bir tedavi ile uyarılarak solucanların içinde bir ateş oluşturulurken de kuantum termometre, sıcaklık artışını başarıyla gözlemlemiş.

Bilim insanları, testlerin sonuçlarının biyoloji ile ilgili olduğu için kuantum algılamanın gelecekteki yönüne rehberlik edecek önemli bir kilometre taşı olduğunu söylüyorlar.