Anasayfa Haber Samsung, Dört Yeni 0.7um ISOCELL Kamera Sensörü Duyurdu

Samsung, Dört Yeni 0.7um ISOCELL Kamera Sensörü Duyurdu

Samsung 0.7um ISOCELL Kamera Sensörü

Samsung yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılmak üzere yeni 0.7um ISOCELL kamera sensörleri geliştirdi.

Samsung, sıradaki akıllı telefonlar için 108 MP çözünürlüklere çıkan dört yeni 0.7 mikrometre (um) ISOCELL kamera sensörü tanıttı. Bu seri ise 108 MP ISOCELL HM2, 64 MP ISOCELL GW3, 48 MP ISOCELL GM5 ve 32 MP ISOCELL JD1 ürünlerinden oluşuyor.

Mevcut kamera sensörleri ile kıyaslandığında bu en yeni sensörlerin 0.8um karşısında yüzde 15 daha küçük olduğu ifade ediliyor. Ek olarak, yeni kamera modüllerinin yüksekliği de hala aynı görüntü çözünürlüğü sağlanırken yüzde 10 daha kısa olacak.

Samsung, piksel boyutundaki küçülmeye rağmen ışık hassasiyetini ve fotoğraf kalitesini artırmak amacıyla bu sensörlerde ISOCELL Plus ve Smart-ISO teknolojilerini kullanıyor. ISOCELL Plus, pikselin etrafında duvar benzeri bir yapı kullanarak sensöre çarpan ışığın korunmasına yardımcı oluyor. Smart-ISO ise sensöre gelen ışığa bağlı olarak ISO’yu ayarlıyor. Yeni kamera sensörleri, tek tek piksellerin ışık hassasiyetin yüzde 12’ye kadar iyileştirmeye yardımcı olacak ISOCELL 2.0 teknolojisine de sahip olacak.

Samsung 0.7um ISOCELL Kamera Sensörü

Dört yeni sensör, birçok amiral gemisi Android akıllı telefonda kullanılan 108 MP HMX ve HM1 sensörlerinden yüzde 15 daha küçük olan 108MP ISOCELL HM2’yi içeriyor. Ayrıca sensör, Süper PD adı verilen daha hızlı bir faz algılamalı otofokus çözümüne sahip. ISOCELL GW3 ise 4K60 FPS‘ye kadar çözünürlüklerde gyro tabanlı EIS ve video kaydı özelliklerine sahip orta sınıf akıllı telefonlar için bir 64 MP sensör. Telefoto veya ultra geniş açılı kameralarda kullanılması amaçlanan 48 MP GM5 ise 1080p çözünürlükte 480 FPS ağır çekim video kaydını destekliyor.

Başka bir sensör olarak Samsung’un 1/3.14 inçlik en küçük 32 MP görüntü sensörü olduğunu iddia ettiği ISOCELL JD1 bulunuyor. Bu sensörse bir açılır kamera veya küçük bir çentikle birlikte gelen akıllı telefonlarda selfie kamerası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Sensör daha parlak ve net fotoğraflar için kademeli HDR özelliğine de sahip.

Samsung ISOCELL HM2, GW3 ve JD1 sensörler için seri üretime geçmiş durumda. GM5 ise şu an için üreticilere örnek olarak gönderiliyor.