Anasayfa Haber AMD CEO’su Lisa Su, Noyce Ödülü’nü Kazandı

AMD CEO’su Lisa Su, Noyce Ödülü’nü Kazandı

Lisa Su Noyce Ödülü

2014 yılından bu yana AMD’nin başında olan Dr. Lisa Su, aldığı ödüllere bir yenisini daha ekledi.

Yarı İletken Endüstrisi Derneği (SIA), yarı iletken endüstrisine ve teknoloji dünyasına olumlu katkılarını göz önüne alarak her yıl bir lidere Noyce Ödülü veriyor. 2020 Robert N. Noyce Ödülü’nü almaya hak kazanan kişi ise AMD başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su oldu.

SIA başkanı ve CEO’su John Neuffer ise bu konuda şu sözlere yer verdi:

“Sektörümüzde muazzam bir lider olan Lisa Su, başarılı bir iş yöneticisi ve mühendis olarak kariyeri boyunca öncü yarı iletken ve yüksek performanslı bilgi işlem teknolojilerini başarıyla geliştirdi. Lisa’nın olağanüstü başarıları yarı iletken endüstrisini ve Amerika’nın küresel teknoloji liderliğini önemli ölçüde güçlendirdi. Ayrıca teknoloji alanında sayısız kişiye ilham verdi ve kapılar açtı.”

Lisa Su, Ekim 2014’ten beri AMD’nin başkanı ve CEO’su olarak görev yaparken aynı zamanda AMD’nin yönetim kurulunda yer alıyor. Önemli isim, görevi boyunca PC, veri merkezi ve oyun pazarı gibi bazı sektörlere yenilikler kattı. Daha önceden ürün stratejisi ve uygulamasından sorumlu işletme müdürüydü. 2012 yılında kırmızı ekibe dahil olmadan önce ise Freescale Semiconductor, IBM ve Texas Instruments gibi çeşitli yarı iletken şirketlerinde hizmet verdi.