Anasayfa Haber TikTok ve WeChat Amerika’da Yasaklanıyor

TikTok ve WeChat Amerika’da Yasaklanıyor

TikTok ve WeChat Amerika

TikTok ve WeChat için beklenen yasaklama kararı resmi olarak açıklandı.

Beyaz Saray’a yakın kaynaklar Donald Trump‘ın Oracle ve ByteDance arasındaki TikTok anlaşmasını kabul etmediği açıkladı. Bu doğrultuda ise Amerika’nın 20 Eylül 2020 tarihinden itibaren TikTok ve WeChat uygulamalarının yasaklayacağı açıklandı.

Bildiğiniz üzere TikTok uygulamasının uzunca bir süredir ABD’de de yasaklanacağı konuşuluyordu. Bu kısımda ise TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiğini iddia eden Amerika Başkanı Donald Trump, söz konusu uygulamanın ABD’li bir şirkete satılması gerektiğini ya da ABD’de de tamamen yasaklanacağını belirtmişti.

Trump’ın bu açıklamalarından sonraysa TikTok’un ilk olarak Microsoft tarafından daha sonrasında ise Oracle tarafından satın alınacağı iddia edilmişti. Ancak Microsoft söz konusu satın alma işlemlerinden geri çekilince geriye sadece Oracle kalmıştı. Yaşanan bu olaylardan sonra Oracle’ın TikTok’u satın alınacağına kesin gözüyle bakılırken, bugün Beyaz Saray’a yakın kaynaklar önemli bir haberi kamuoyu ile paylaştı.

Bu kısımda Trump’ın Oracle ve ByteDance arasındaki anlaşmayı kabul etmediğini ifade eden kaynaklar, söz konusu sosyal medya uygulamasının ise bu pazar yani 20 Eylül 2020 tarihinden itibaren yasaklanacağı açıkladı.

TikTok ve WeChat AmerikaTikTok App Store ve Google Play Store Mağazalarından Kaldırılacak

Yaşanan bu gelişmelerin ardından paylaşılan bilgilere göre, söz konusu uygulamanın 20 Eylül tarihinden sonra App Store ve Google Play Store‘un ABD mağazalarından kaldırılacağı da ifade ediliyor.

Şimdilik, söz konusu uygulamaya sahip olan kullanıcılar için bir erişim engeli gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Eğer, erişim engeli gelmez ise daha önceden TikTok uygulamasını kullanan kullanıcıların uygulamaya erişebileceği ancak yeni güncellemeleri alamayacağına da dikkat çekiliyor.

TikTok ve WeChat AmerikaWeChat Uygulaması da Mağazalardan Kaldırılıyor

Bu yasağın haricinde WeChat uygulamasının da ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle 20 Eylül tarihinden itibaren ABD’deki uygulama mağazalarından kaldırılacağı belirtiliyor.

Bunun haricinde ortaya atılan bir diğer iddiada ise ABD’nin bu uygulamaları yasaklamadan sonra akıllı telefonlardan otomatik olarak silebileceği de ileri sürülüyor. Tabi, şimdilik bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bahsi geçen bu yasakların 20 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağını da belirtelim.