Anasayfa Haber Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması

Yakında çıkış yapacak olan Xbox Series X ve düşük bütçeli Xbox Series S konsol modellerine yakından bakıyoruz.

Microsoft, yakın tarihte hem Xbox Series X hem de Xbox Series S modelini resmiyete kavuşturmuştu. Xbox Series X, PlayStation 5 ile doğrudan rekabet edecek ve 7499 TL fiyatıyla satışa çıkacak. Sonradan ortaya çıkan Xbox Series S ise daha uygun bütçeli kullanıcıları hedefleyen bir oyun konsolu ve 4599 TL fiyat etiketine sahip. Yeni nesil konsollar 22 Eylül’den itibaren ön siparişe açılacak ve 10 Kasım tarihinde tüm dünyada satışa çıkacak.

Xbox Series X ve Xbox Series S KarşılaştırmasıYeni nesil oyun konsollarının tüm detayları şekillenmişken konsol oyuncuları da planlarını yapmaya çoktan başladı. Bu nedenle tüm özellikleri belli olan Xbox Series X ve Xbox Series S modellerini hızlı bir şekilde karşılaştırmak istedik.

Xbox Series X ve Xbox Series S Özellikleri

Xbox Series X Xbox Series S
CPU 8-Çekirdek AMD Zen 2 CPU @ 3.8 GHz – 3.6 GHz (SMT aktifken) 8-Çekirdek AMD Zen 2 CPU @ 3.6 GHz – 3.4 GHz (SMT aktifken)
GPU AMD RDNA 2 GPU 52 CU @ 1.825 GHz AMD RDNA 2 GPU 20 CU @ 1.565 GHz
GPU Gücü 12.15 TFLOPS 4 TFLOPS
SoC Özelleştirilmiş 7nm SoC Özelleştirilmiş 7nm SoC
RAM 16 GB GDDR6 RAM
10 GB @ 560 GB/s – 6 GB @ 336 GB/s
10 GB GDDR6 RAM
8 GB @ 224 GB/s – 2 GB @ 56 GB/s
Hedef Kitle/
Performans
4K @ 60 FPS, 120 FPS’e kadar 1440p @ 60 FPS, 120 FPS’e kadar
Depolama 1 TB PCle Gen 4 NVMe SSD / 2.4GB/s ( sıkıştırılmamış) – 4.8 GB/s (sıkıştırılmış) 512 GB PCle Gen 4 NVMe SSD / 2.4GB/s ( sıkıştırılmamış) – 4.8 GB/s (sıkıştırılmış)
Genişletilebilir Depolama 1 TB Genişleme Kartı 1 TB Genişleme Kartı
Geriye Dönük Uyumluluk Eski nesil oyunlar dahil tüm Xbox oyunlarına destek.
-Xbox One aksesuarları ile uyumlu.
Eski nesil oyunlar dahil tüm Xbox oyunlarına destek.
-Xbox One aksesuarları ile uyumlu.
Disk Sürücüsü 4K UHD Blu-ray Yalnızca Dijital
Görüntü Çıkışı HDMI 2.1 HDMI 2.1
Liste Fiyatı 499$ 299$

CPU ve GPU

Xbox Series X, 52 CU (Hesaplama Birimi) barındıran ve 1.825 GHz saat hızlarına çıkabilen özel yapım RDNA 2 GPU’ya sahip. Konsolun GPU işlem gücü ise 12.15 TFLOPS düzeyinde. Series X, GPU ile eşleştirilmiş 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU kombinasyonuyla birlikte çıkış yapacak. 3.8 GHz hızlarına erişebilen CPU, SMT etkin haldeyken 3.6 GHz hızlarını görüyor.

Xbox Series X ve Xbox Series S KarşılaştırmasıAynı AMD RDNA 2 grafik mimarisini kullanan Series S ise yalnızca 4 TFLOPS saf güce ulaşabilen, 1.565 GHz’de çalışan 20 CU (Hesaplama Birimi) içeriyor. İşlemci tarafında çekirdek sayısı ve mimari özellikler aynıyken tek fark saat hızında ortaya çıkıyor. Uygun fiyatlı model, hem normal hem SMT etkin halde sadece 200 MHz düşük saat hızlarına sahip.

RAM

Her iki konsol da SoC’leriyle entegre çalışan GDDR6 bellek çözümüyle desteklenecek. Xbox Series X bünyesinde toplam 16 GB RAM barındırıyor. Bunların 10 GB’lık kısmı 560 GB/sn hızlarına ulaşabilirken 6 GB’lık kısım 336 GB/sn hızlarında çalışıyor.

Düşük bütçeli Xbox Series S ise toplamda 10 GB belleğe sahip. Bunun 8 GB’ı 224 GB/sn hızında ve 2 GB’lık bölümü nispeten düşük diyebileceğimiz 56 GB/sn hızlarında.

SSD Depolama ve Optik Sürücü

Her iki konsol da yüksek performanslı NVMe SSD’lerle bir araya gelirken Series X’in dahili depolaması 1 TB. Fiyatı uygun tutmak isteyen Microsoft, Series S modelinde 512 GB dahili bellek kullanmış. Her iki boyuta da baktığımızda, günümüz oyunlarının 100 GB’ı aştığını düşünürsek bu kapasiteler oldukça sınırlı diyebiliriz.

Microsoft, kullanıcıların 3. taraf depolama cihazları kullanmasına izin veriyor. Ancak harici sürücülerin hız sınırlamaları nedeniyle yalnızca Xbox One ve önceki oyunlar sürücülerden oynatılabilecek. Ayrıca Series X ve S oyunları harici bir sürücüde depolanabiliyor. Ancak bu depolama çözümü şu an için sadece Seagate tarafından sunuluyor. Genişletme cihazı 1 TB kapasiteye sahipken fiyatı henüz netlik kazanmadı.

Xbox Series X ve Xbox Series S KarşılaştırmasıSeries S modelinin maliyetini düşürmek için tasarruf edilen bir başka nokta ise optik sürücü. Bu modelde disk sürücüsü dahil değil ve tamamen dijital hale getirilmiş. Series X ise 4K UHD Blu-ray sürücüsü barındırıyor.

Ek olarak, yeni Xbox konsollardaki Velocity Mimarisi sayesinde oyuna özel geliştirmeler yapılmasa dahi oyunlardaki yükleme süreleri bir hayli kısalacak.

Xbox Series X ve Series S Fiyatı

Microsoft, Xbox Series X fiyatını 7499 TL olarak belirledi. Artık amiral gemisi olarak nitelendirebileceğimiz bu model, Sony’nin PlayStation 5’i ile doğrudan rekabete tutuşacak.

Xbox Series ise rekabetçi bir fiyatla birlikte 4599 TL etiketiyle perakende satışa çıkacak. Aradaki 200 dolarlık fiyat farkını önemseyen düşük bütçeli kullanıcılar bu konsola yönelecek. Ancak daha fazla oyun, ekstra depolama alanı veya Xbox Game Pass Ultimate aboneliği derken harcamalar mecburen artacak.

Değerlendirme

Microsoft, yeni nesil ile birlikte iki farklı konsol hazırlayarak herkesin ulaşabileceği bir Xbox ürünü sunmayı hedefliyor. Series X, yüksek performans ve en iyisini isteyen oyuncular için geliştirildi. Özellikle üst sınıf bir TV ve 60-120 FPS’de 4K çözünürlükte oyun oynamayı önemseyen oyunseverler bu konsola yönelecek.

Xbox Series X ve Xbox Series S KarşılaştırmasıSeries S’e geldiğimizde ise fazla sık oyun oynamayan, nispeten daha alt seviye oyunlar oynayan ve düşük bütçeli kullanıcılar için harika bir seçenek gibi görünüyor. Cihazın dahili optik sürücüye sahip olmaması ise birçok insan açısından eksiklik sayılmaz. Zira artık çoğu kişi oyun tarafında da alışverişini dijital yollarla yapıyor.

Bu konsol Xbox One ve PS4’ten çok daha güçlü ve 4K monitörü olmayanlar ekstra 200 dolar harcamak yapmak istemeyebilir. Öyle ki düşük bütçeli bu model PC oyuncu kitlesi için de ikna edici olabilir. Günün sonunda ülkemizdeki mevcut durumu da göz önüne aldığımızda bu seçeneğin sunulması oldukça iyi bir hamle oldu. Unutmadan, Xbox Series V gibi bir modelden de bahsedildi ancak şu an bununla ilgili bilgilerin kısıtlı olduğunu belirtelim.