Anasayfa Haber Hız Sınırını Aşan Tesla Araç Sürücüsü Uyurken Görüntülendi

Hız Sınırını Aşan Tesla Araç Sürücüsü Uyurken Görüntülendi

Tesla

Otoyolda hız sınırı aşan Tesla aracın kendi kendine ilerlediği ve içerisindekilerin uyuduğu ortaya çıktı.

Otomobillerde otonom sürüş becerileri gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Otonom kelimesini duyduğumuzda aklımıza ilk gelen isimlerden birisi de “Tesla” olmuştur. Araçlara tamamen kendi kendine sürüş işlevselliği getiren özellik, henüz insanların güvenini tam olarak kazanabilmiş değil. Ancak Tesla, yıl sonuna kadar 5. seviye, yani tam otonom teknoloji için hazır olacaklarını düşünüyor.

Kanada’nın Alberta eyaletindeki polis, içinde kimse yokmuş gibi görünen ve hızlanmaya devam eden bir arabanın peşine düştüğünde oldukça şaşırdı. Nihayetinde ise otoyolda ilerleyen aracın hem sürücü hem yolcu koltuğunda uyuyan iki insan olduğu ortaya çıktı.

Temmuz ayında meydana gelen olay, otoyol görevlilerinin hız yapan bir Tesla Model S’i polise bildirmesinin ardından meydana geldi. Polis araca arkadan yaklaştığında 140 km/s hızla gidiyordu ve 110 km/s sınırını aşıyordu. Polis aracı acil durum ışıklarını yaktıktan sonra ise Tesla Model S 150 km/s hızlarına kadar ulaştı. Ancak bu hızlanmanın sebebi, Tesla’nın önündeki araçların yoldan çekilmesiydi.

Direksiyondaki 20 yaşındaki genç hız yapmakla suçlandı ve yorgunluğu nedeniyle ehliyeti 24 saat askıya alındı. Ayrıca tehlikeli araç kullanmakla suçlandı ve Aralık ayı içinde mahkemeye davet edildi.

Sürücüleri uyurken veya yolcu koltuğunda otururken hareket eden Tesla araçların birkaç örneğini daha önce görmüştük. Tesla, otopilot özelliğinin tamamen otonom bir sistem olmadığı konusunda defalarca uyarıda bulunmuştu. Ayrıca sürücüler direksiyonu iki elleriyle tutmadıkları tespit edilirse uyarılıyor. Uyarıların dikkate alınmaması durumunda ise araç otomatik olarak yavaşlıyor ve kenara çekiliyor. Ancak polis memuru Turnbull, “Güvenlik sistemini atlatmak için araç üzerinde yapılabilecek bazı şeyler vardır.” diyor.