Anasayfa Haber Intel Compute Runtime, Rocket Lake ve DG1 GPU Desteği Aldı

Intel Compute Runtime, Rocket Lake ve DG1 GPU Desteği Aldı

Intel Compute Runtime

Yeni yazılım desteği 11. nesil Rocket Lake masaüstü yongalardaki entegre grafikleri ve mobildeki DG1 harici GPU’ları temel alıyor.

Intel’in yazılım ekibi, Linux’taki grafik donanımları için OpenCL ve oneAPI Level Zero yetenekleri kazandıran Compute Runtime’ın yeni bir sürümünü yayınladı. Bu güncelleme daha önceki sürümle karşılaştırıldığında, yeni Intel DG1 harici GPU kimliklerinin (4906 ve 4907) yazılıma eklendiği görülüyor. Ancak Compute Runtime için Intel DG1 desteği, taşlar yerine oturana kadar şimdilik devre dışı kalacak.

Xe grafik mimarisini temel alan DG1 ailesi muhtemelen birkaç farklı şekilde karşımıza çıkacak. Bilinen varyantlar arasında ise 3 GB ve 6 GB’lık seçenekler yer alıyor. Hatırlarsanız 11. nesil Tiger Lake mobil işlemciler yakın zaman önce tanıtılmıştı. DG1 grafik çözümlerinin ise bu Tiger Lake-U tasarımlarıyla birlikte dizüstü bilgisayarlarda piyasaya çıkması bekleniyor.

Öte yandan güncellemeyle birlikte Rocket Lake masaüstü işlemciler için de destek sağlandı. 11. nesil yongaların çıkış tarihi konusunda fikrimiz yok lakin 2021 yılının ilk yarısında çıkmasını bekliyoruz. Aslında yazılımlara eklenen bu destek test amaçlı ve bazı şeylerin olgunlaştığını söylemek mümkün.

Bildiğiniz gibi Rocket Lake serisi dahili entegre grafikler açısından Gen 12 Xe altyapısına geçiş yapacak. Ayrıca LGA1200 soket yapısı korunacak ve desteklenen anakartlardaki PCIe 4.0 desteği aktif olacak.