Anasayfa Haber Yeni Microsoft Edge Özelliği, RAM ve Pil Tüketimini Azaltacak

Yeni Microsoft Edge Özelliği, RAM ve Pil Tüketimini Azaltacak

Microsoft Edge uyuyan sekmeler

Belirli bir süre işlem görmeyen Edge sekmeleri, uyku moduna geçerek RAM ve pil tüketimini düşürecek.

Web tarayıcıları genelde bellek tüketmeyi bir hayli seviyor ve çok sayıda sekme açıksa farklı kaynakların kullanımı da yüksek seviyelere çıkabiliyor. Bu durum dizüstü bilgisayarlarda veya farklı mobil aygıtlarda pil tüketimini de olumsuz etkileyebiliyor.

Microsoft Edge’in bir sonraki güncellemesine bakış attığımızda ise kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak donduran yeni bir özellikle birlikte geleceğini görüyoruz. Microsoft’un üzerinde çalıştığı Sleeping Tabs (Uyuyan Sekmeler) özelliği, belirli bir süre etkileşim almayan sekmelerin uykuya geçmesine izin veriyor.

Microsoft Edge uyuyan sekmelerGeçtiğimiz yıl Google da Chrome tarayıcısında kullanılan RAM miktarını azaltmak için Tab Freeze adlı benzer bir özelliği kullanıma açmıştı. Chrome’un aksine, Microsoft Edge’in uyku sekmeleri özelliği daha gelişmiş. Nihayetinde ise Windows 10 veya macOS’ta bellek kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu özelliğin sekmeleri tamamen kapatmadığını, teorik olarak belirli bir süre hareketsiz olan sekmeleri askıya aldığını belirtelim. Edge Canary‘deki bir açıklamaya göre, uyuyan sekmeler ayarı kaynakları korumak için boştaki arka plan sekmelerini otomatik olarak uyku moduna geçirecek. Microsoft ayrıca arka plan sekmelerinin ne zaman otomatik olarak uyku moduna geçeceğini belirlemek için bir zaman aşımı ayarı da sunacak.

Microsoft Edge Uyuyan Sekmeler Nasıl Etkinleştirilir?

  • Deneme sürümü olan Edge Canary’de adres çubuğuna “Edge://flags” yazın ve Enter’e basın.
  • Arama kısmından “Sleeping Tabs” şeklinde arama yapın.
  • Seçeneği “Enabled” olarak ayarlayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.
  • Sonrasında Edge Ayarları içerisinden “uyuyan sekmeler” şeklinde arama yaparsanız özellik sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca özelliği etkinleştirebilir ve süresini ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, uykuya geçmesini istemediğiniz web sitelerini filtreleyebileceğinizi belirtelim.