Anasayfa Haber Ryzen 6000 Rembrandt APU’lar İçin Yeni Detaylar: Zen 3, RDNA 2 ve...

Ryzen 6000 Rembrandt APU’lar İçin Yeni Detaylar: Zen 3, RDNA 2 ve DDR5

Ryzen 6000

Henüz erken olsa da 2022 yılı için bazı verilerimiz var. Ryzen 6000 Rembrandt APU ailesi için öne çıkan detaylar arasında Zen 3, RDNA 2, DDR5 ve PCIe 4.0 teknolojileriyle birlikte 6nm üretimi göze çarpıyor.

AMD Ryzen işlemcilerin olası yol haritasına ve Ryzen 6000 serisi işlemcilere kadar birçok seriyi ayrıntılı olarak değerlendirmiştik. Burada iddia edilen AMD yol haritası kırpılmış haldeydi ve şu an son bilgilerle birlikte güncellendi. Görünüşe göre aynı yol haritası kaynak tarafından parça parça güncellenecek ve şimdi AMD’nin 2022’de çıkış yapacak Ryzen 6000 Rembrandt APU ailesine erken bir bakış atıyoruz.

Yeni detaylara göre AMD’nin APU’ları Zen 3 çekirdek ve RDNA 2 GPU çekirdekleri üzerine inşa edilecek. Ancak bunlar bildiğimiz mimariler değil. Çünkü yol haritası bu yongaların 6nm üretim teknolojisini temel alacağını belirtiyor. AMD’nin seçimi tahminen yine TSMC’den yana olacak. Gelişmiş üretimle birlikte transistör yoğunluğu artarken güç tüketimi ve verimlilik de iyileşecek.

Ryzen 6000 Rembrandt APUAPU’lar, geliştirilen iki harika CPU ve GPU mimarisi ile birlikte kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayabilir. Bildiğiniz üzere şu anda Ryzen 4000G APU’lar ile birlikte CPU tarafında önemli adımlar atılmıştı. Söz konusu grafikler olduğunda ise sıçramalar aynı seviyede değildi.

Kırmızı ekip çekirdek teknolojilerine ek olarak, masaüstü ve dizüstü bilgisayar sınıfında Intel’in gelecek nesil yapay zeka özellikli yongalarını doğrudan hedefleyen daha iyi yapay zeka yetenekleri sunmayı hedefliyor. Bu sistemin isimlendirmesi ise CVML (Compute Vision & Machine Learning) şeklinde.

AMD’nin Rembrandt Ryzen APU’larının diğer öne çıkan özellikleri arasında PCIe Gen 4 ve LPDDR5 / DDR5 bellek desteği yer alıyor. @Patrickschur_’a göre, Rembrandt APU’ları DDR5-5200’e kadar bellek desteği, 20 PCIe Gen 4 şeridi ve iki USB 4 (40 Gbps) bağlantısına destek sunacak. Bu masaüstü APU’lar tahmini olarak 2022 yılının ilk yarısında piyasaya sürülebilir.