Anasayfa Haber Amazon, Bulut Tabanlı Oyun Akış Servisi Luna’yı Duyurdu

Amazon, Bulut Tabanlı Oyun Akış Servisi Luna’yı Duyurdu

Amazon oyun akış servisi luna

Erken erişim sürecinde kısıtlı bölgelerde hizmet verecek olan Luna, başlangıç için 100’den fazla oyunla birlikte geliyor. Böylelikle bulut oyun servisleri için seçenek de artmış oldu.

Amazon, NVIDIA GeForce Now, Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi oyun akış servislerinin izlerini takip ediyor. Şirket, yeni açıklamasında Luna’yı 100’den fazla oyunla birlikte duyurdu. Ancak servis için kesin bir tarih verilmedi.

Amazon’un Luna oyun servisi Fire TV, PC, Mac veya iOS üzerinden oyunlara erişim için ilk etapta 5.99 dolarlık tanıtım fiyatına sahip olacak. Android ise yakında bu listeye dahil olacak. iPhone ve iPad’ler için web uygulaması üzerinden geçici çözüm sağlanmış. Bu noktada Google ve Microsoft’un App Store kuralları nedeniyle iOS platformuna giriş yapamadığını hatırlayalım.

Amazon oyun akış servisi lunaLuna oyunları kanallara ayrılacak. Luna+ (Luna Plus) kanalı, 5.99 dolarlık fiyatıyla aynı anda iki cihazda yayınlanan oyunlarla 60 FPS’de 1080 çözünürlüğe kadar sınırsız oynatma süresi sunacak. Ayrıca gelecekte seçili oyunlar için 4K çözünürlük desteği sunulacağı söyleniyor.

Bununla birlikte Ubisoft’a özgü bir kanal ayrı olarak fiyatlandırma belirtilmeden listelenmiş. Burada bazı oyunlar DLC içeriyor ve tek bir cihazda oyun akışına izin veriliyor. Ek olarak, Watch Dogs: Legion dahil olmak üzere çeşitli oyunlar buraya dahil olacak.

Amazon, oyun akışı için önerilen minimum internet bağlantı hızının 10 Mbps olduğunu belirtiyor. Bu durum 4K’ya geldiğinde ise oynamak için 35 Mbps internetin gerektiğini belirtelim.

Şirket, servise eklenen Resident Evil 7, Metro Exodus, Control, Panzer Dragoon, A Plague Tale: Innocence, The Surge 2, Yooka-Laylee and The Impossible Lair, Iconoclasts, GRID, ABZU ve Brothers: A Tale of Two Sons gibi oyunları öne çıkarmış.

Amazon oyun akış servisi lunaGörülen kontrolcü Luna ise yine tanıtım fiyatı olarak 49.99 dolara satılacak. Bu kontrolcü daha az gecikme süreleri için doğrudan buluta bağlanan “Cloud Direct Teknolojisini” kullanıyor. Luna ayrıca yerleşik Alexa ve Twitch entegrasyonuna sahip. Bu denetleyiciyi kullanmak istemeyenler, bir klavye, fare veya bir Bluetooth oyun denetleyicisi (Xbox One  kontrolcü ve DualShock 4 denetleyicisi gibi) kullanabiliyor.

Son olarak, Amazon’un Luna bulut tabanlı oyun servisinin erken erişimde yalnızca ABD’de kullanılabilir olacağını belirtelim.