Anasayfa Haber AMD: Radeon RX 6000 Ekran Kartlarında Stok Sorunu Yaşanmayacak

AMD: Radeon RX 6000 Ekran Kartlarında Stok Sorunu Yaşanmayacak

AMD Radeon RX 6900XT

AMD, Ampere kartlarda yaşanan stok sorunlarının yaşanmayacağından emin.

Bildiğiniz üzere RTX 3080 ve RTX 3090 modelleri perakende satışa çıkmaya başladı. İlk günden itibaren RTX 3080 stoklarında sorunlar yaşandığı görülmüştü ve NVIDIA’dan bir açıklama gelmişti. Bu bağlamda kartların karaborsacılar tarafından botlar ile satın alındığı söyleniyor. Hatta eBay üzerinde çok yüksek fiyatlara satışa çıkmış RTX 3080 modelleri bulunuyor.

Yeni GPU’lar her ne kadar güçlü olsa da ulaşılabilirlik konusu da oldukça önemli. Yeşil takım, sonrasında RTX 3090 üretiminin kısıtlı olacağı konusunda bir açıklama yaptı:

“GeForce RTX 3090’ı önceki TITAN RTX gibi benzersiz bir kullanıcı grubu için geliştirdiğimizden, bunun lansman gününde sınırlı tedarikte olacağı için baştan özür dilemek istiyoruz. Bunun sinir bozucu olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki haftalarda tedarik sayısını artırmak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.”

RTX 3090’a erişemeyen bir kullanıcı, Twitter’da dert yandığı bir paylaşım yaptı. Bu kişi AMD’nin duyurusunun da benzer şekilde kağıt üzerinde olacağını söyledi ve “10 dolar karşılığında bahse girerim” gibisinden bir göndermede bulundu.

AMD Oyun Çözümleri Baş Mimarı Frank Azor ise bu tweet’e “10 dolarınızı almayı dört gözle bekliyorum :)” şeklinde bir yanıt verdi. Azor’un bu yanıtı, AMD’nin yeni nesil RX 6000 (Big Navi) tedarik sürecinde sorunlar yaşanmayacağını ima ediyor.

NVIDIA, RTX 30 Ampere GPU’ları imal etmesi için Samsung’a güvenmişti. Samsung ise temelde 8nm üretim sürecinin NVIDIA’nın gereksinimlerine göre uyarladı. 8N NVIDIA üretim teknolojisi teknik olarak halen yeni ve verimliliğin çok iyi olmayabileceği söyleniyor. Bu da sürecin olgunlaşması için zaman gerektirebileceği anlamına geliyor. Yani NVIDIA’nın tedarik sürecindeki kısıtlamalar, Samsung’un yonga üretimiyle bağlantılı olabilir.

Öte yandan AMD cephesi çoktan olgunlaşmış bir 7nm FinFET üretim sürecine dayanıyor. Söylentilere göre, Radeon RX 6900’e güç vereceği tahmin edilen Navi 21 silikon 505 mm2 kalıp boyutuna sahip olabilir.

Radeon RX 6000 serisi ve GeForce RTX 30 serisi arasındaki mücadele kesinlikle heyecan verici olacak. Big Navi umarım hem performans hem de fiyatlandırma noktasında kullanıcıları ikna edici şekilde olur. Tekrar hatırlatalım, resmi duyuru 28 Ekim’de.