Anasayfa Haber GeForce RTX 3080, Oyunlarda Çökme Sorunlarıyla Gündemde

GeForce RTX 3080, Oyunlarda Çökme Sorunlarıyla Gündemde

RTX 3080

Kaynağı henüz bilinmeyen sorunlar, genellikle fabrika çıkışlı hız aşırtmalı özel tasarım RTX 3080 modellerinde görülüyor.

Sayısı her geçen gün artan bir kullanıcı kitlesi, fabrikadan hız aşırtmalı olarak çıkan NVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartlarında çeşitli sorunlar yaşadığını bildirdi. Bu sorunlar birçok forumda ve sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından bildiriliyor.

LinusTechTips forumlarında kullanıcılar, ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity ile ilgili yaşadığı sorunları paylaşmaya başladı. Bununla birlikte MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC sahipleri de bazı problemler yaşadığını dile getirdi. Yine Overclockers.co.uk’de benzer bir konu açılmış durumda.

Sorunlar ayrıca MSI Gaming Trio veya EVGA gibi diğer özel tasarım ekran kartlarını da kapsıyor. Bunlarla NVIDIA, Tom’s Hardware ve Tweakers forumlarının yanı sıra Redditte karşılaşmak mümkün.

RTX 3080 Sorunları

Halen açık bir şekilde keşfedilemeyen problem, genellikle frekans hızı 2.0 GHz’i aştığında belirli bir oyun grubunda ortaya çıkıyor. Saat hızları belirli bir seviyeye ulaşır ulaşmaz oyun çöküyor ve masaüstüne atıyor.

Şu anda herhangi bir yönetim kurulu ortağından resmi bir açıklama yok ancak ComputerBase üreticilerle iletişim halinde olduklarını doğruladı.

Şu anda bu sorunun neden kaynaklandığı belirsiz. Bu bir güç kaynağı sorunu, yazılım hatası ya da belki de özel kart ortaklarının fabrikada fazlaca hız aşırtma uygulaması nedeniyle olabilir.

Çözüm

Şu an kesin bir çözüm belirtilmese de, GPU frekansı manuel olarak 50 ile 100 MHz arasında azaltılabilir. Ek olarak düşük voltaj da önerilebilir. Ancak bunun için Ampere desteği sunan MSI Afterburner 4.6.3 Beta 2 sürümü gerekli.