Anasayfa Haber RTX 3080 Çökme ve Kilitlenme Sorunları Doğrulandı

RTX 3080 Çökme ve Kilitlenme Sorunları Doğrulandı

RTX 3080

Son zamanlarda çökme ve kilitlenme sorunlarıyla gündeme gelen GeForce RTX 3080 ekran kartları ile ilgili üretim ortağı EVGA tarafından açıklama geldi.

Henüz birkaç gün önce RTX 3080 ekran kartlarında bazı çökme ve kilitlenme sorunlarından bahsetmiştik. Bu konu birçok farklı forumda tartışılıyor ve kullanıcılar oyunlarda yaşadığı sorunları dile getiriyor. Özetleyecek olursak, bu problemler fabrika çıkışlı olarak hız aşırtma yapılmış özel tasarım RTX 3080 modellerinde görülüyor. Daha önce incelediğimiz referans tasarım gibi, NVIDIA’nın 1.71 GHz’e ulaşan kendi RTX 3080 Founders Edition modelleri bu sorunlarla karşılaşmıyor.

Bu konuda ekran kartı üreticisi EVGA’dan bir açıklama geldi. EVGA, fabrikada hız aşırtmalı RTX 3080 grafik kartlarında belirli bir kapasitör tipiyle ilgili sorunların, artan sayıda çökme raporunun kaynağı olduğunu açıkça doğruladı.

EVGA’nın Açıklaması

Forum yazısı şeklinde gelen EVGA’nın açıklaması, tasarımlarında kondansatörlerle ilgili kendi sorunlarına değiniyor ve kondansatörlerin son raporlarda rol oynayabileceğini doğruluyor:

“Son zamanlarda EVGA GeForce RTX 3080 serisi hakkında bazı tartışmalar yapıldı.

Seri üretim kalite kontrol testimiz sırasında, 6 POSCAP çözümünün gerçek dünya uygulama testlerini geçemeyeceğini keşfettik. Nedeni bulmak, POSCAP’leri 4’e düşürmek ve üretim kartlarını göndermeden önce 20 MLCC kapağı eklemek neredeyse bir haftalık Ar-Ge çalışması aldı. Bu nedenle EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 serisinin lansmanı ertelendi. 6 POSCAP üretimi olan EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ekran kartları sevk edilmedi.

Ancak zaman sıkıntısı nedeniyle bazı inceleme yapan kişilere 6 POSCAP içeren bir üretim öncesi sürüm gönderildi. 5 POSCAP + 10 MLCC çözümüne sahip EVGA GeForce RTX 3080 XC3 serisi, XC3 özellikleriyle sorunsuz bir şekilde eşleşiyor. -EVGA”

Ek olarak farklı markalar hakkındaki gelişmelere de bakalım.

NVIDIA

NVIDIA’dan resmi bir açıklama gelmedi.

Colorful

Üretici, sorunu gayri resmi olarak basına bildiren ilk taraftı. Zaten gönderilmiş olan inceleme örnekleri daha sonra geri çağrıldı.

ASUS

ASUS, üretim öncesi tasarımını değiştirdi. Resmi bir açıklama yapılmadı.

MSI

MSI, MSI Insider Canlı Yayını sırasında sorunu kabul etti, bunun bir sürücü sorunu olabileceğini öne sürdü.

ZOTAC

Zotac’ın ana şirketi olan PC Partner, bunu fark etmiş ve kartlarını değiştiriyor gibi görünüyor.

RTX 3080 Ekran Kartı Kapasitörleri

Igor’s Lab, NVIDIA’nın RTX 3080 FE kartlarının çok sayıda POSCAP kapasitör kullanmadığını, bunun yerine daha yüksek kaliteli MLCC kapasitörler kullandığını belirtti. Buna karşılık POSCAP çözümlerini kullanan özel kartlar, sorundan daha geniş ölçüde etkilenmiş görünüyor.

  • MLCC – Çok Katmanlı Seramik Çip Kapasitörler
  • POSCAP – İletken Polimer Tantalum Katı Kapasitörler

EVGA, açıklamasında kendi kartlarının POSCAP çözümünde kararlı çalışmadığını kabul ediyor. Tüm POSCAP tasarımlarının kendi dahili testlerinden geçmediğini söylüyorlar. Bu nedenle şirket, gecikmiş bir lansman pahasına da olsa sorunları çözmek için karışık bir POSCAP ve MLCC tasarımına gidiyor.

Yine de bu sorunlar tamamen kapasitörlerle ilgili olmayabilir. Bununla birlikte, yalnızca POSCAP tasarımlarına sahip kartların kusurlu olduğuna dair bir garanti yok. Konuyla ilgili NVIDIA’ya ulaşıldı ancak henüz bir açıklama gelmiş değil.