Anasayfa Video Çizim Ve Tasarım İçin Laptop Arayanlara: Acer Spin 3 İncelemesi

Çizim Ve Tasarım İçin Laptop Arayanlara: Acer Spin 3 İncelemesi

Hem hesaplı, hem de dönüştürülebilir, hem de kalemi olan esnek bir laptop arayanlar için Acer Spin 3 modeli karşımızda.

Acer Spin 3 modelini özellikle tablet mi alsam, laptop mu diye düşünenler için değerlendirdik. Zira Spin 3 modelinde pasif stylus değil, aktif bir kalem ve 360 derece dönen bir ekran kullanılıyor. Recep Baltaş’ın daha önce CES fuarında çektiği kısa bir videosunu Technopat.net üzerinde yayınladığımız bu dizüstü bilgisayar, hem klasik laptop, hem de tablet modlarında kullanılabiliyor. Üstelik bu model çizim ve tasarım işleriyle uğraşanlar için Wacom bir kalem ile geliyor. Daha doğru tabir stylus olsa da ülkemizde yaygın olarak kalem tabiri kullanılıyor.

Dönüştürülebilir laptop modelleri sayıca az olmalarına karşın özel bir kullanıcı kitlesine sahipler. Farklı koşullara uyum sağlamaları ve menteşelerinin ekranı tam katlamaya izin vermesi en önemli ergonomik farklarını oluşturuyor. Wacom ise stylus ve çizim alanında en güçlü marka. Wacom özel çizim tabletleri yıllardır hem endüstride, hem de akademik alanda standart konumunda. Donanım ve yazılım olarak hem öncü, hem de güncel bir firma.

Genel Özellikler

Tam ürün kodu: Acer Spin 3 SP314-54N Intel Core i5 1035G1 8GB 256GB SSD Windows 10 Home 14″ FHD İkisi Bir Arada Bilgisayar NX.HQ7EY.001

İnceleme tarihindeki fiyatı: Vergiler dahil indirimli fiyatı 6349 TL, 840 USD

Spin 3 Öne Çıkan Özellikler:

• 14 inç çoklu dokunmatik ekran
• Wacom kalem ile geliyor. Bu kalemi 15 saniye bilgisayara takıp hızlı şarj özelliği sayesinde 90 dakika kadar kullanabiliyoruz.
• Laptop 4 farklı modda kullanılabiliyor: Çadır, dizüstü, tablet ve ekran.
• 12 saate varan pil ömrü sunuyor.
• Ön yüzde yer alan hoparlörler sayesinde değişik konumlarda kullanırken ses kalitesi değişmiyor.
• 2×2 MU-MIMO ile Wi-Fi 6 (802.11ax), Thunderbolt 3 USB Type-C portu ve hızlı USB Type-A portlarına sahip.

Acer Spin 3 Ergonomi Özellikleri

Acer Spin 3; 16.9 mm yükseklik, 325 mm genişlik, 230 mm derinlik, 1.5 kilogram ağırlık ile 14 inç standardında bir laptop. Ekran tam arkaya katlandığında tablet moduna giriyor, çadır modunda ya da klavye altta, ekran önde de kullanılabiliyor. Katlandığında mıknatıslar sayesinde tamamen sabit duruyor. Masa üstünde laptop modunda ise ekran, masa sallanırsa çok hafif sallanıyor, kaskatı durmuyor.

Klavyesinde numerik tuş takımı yok, tuş aralıkları iyi. Ayrıca tek renk LED arka aydınlatması var. Acer Active Stylus yani Wacom kalem de kasanın içerisindeki özel yuvasında taşınıyor ve şarj oluyor.

Taşıması ve kullanması çok kolay bir laptop/tablet. Katlayıp masaya tablet modunda koyduğunuzda, klavyenin yanındaki plastik çıkıntılar burada da laptop yükseltmesi sağlıyor, zaten tuşları bu konumda geçici olarak iptal ediyor ancak düz masada devamlı tuşlara baskı olmamasını da sağlamışlar. Bu da ömrünü uzatacaktır.

Teknik Özellikler ve Performans

Bu bir oyun bilgisayarı değil, Intel Core i5 1045G1 işlemci ile geliyor. Bu 4 çekirdekli ve taban frekansı 1 GHz olan bir işlemci. 10. nesil yani güncel bir model ve odak noktası pil performansını uzatmak. Grafik yongası da içerisinde ve temel oyunları oynatabiliyor. Harici NVIDIA GTX 1660 ya da 2060 ekran kartı olmayan bütün laptoplar bu seviyede zaten, oyun için Acer Nitro serisine bakabilirsiniz.

Bu model 8 GB LPDDR4 bellek ve 256 GB SSD kapasitesine sahip, yani temel düzeyde yeterli. Windows 10 Home işletim sistemiyle geliyor ve takılmadan bütün genel işlemleri gerçekleştiriyor. Ancak ileri seviye GPU hızlandırma ya da yüksek miktar RAM gerektiren mühendislik uygulamalar için yetersiz. Keza 256 GB depolama hızla dolabilir. Neyse ki USB portları stabil ve hızlı.

Güçlü bir mühendislik tasarım platformu arıyorsanız WorkStation sınıfı ya da yeni NVIDIA Creator konseptine sahip laptoplar tavsiye ederiz. Acer ConceptD incelememizde bu tarz uygulamaların performansına ve sürücü desteğiyle ilgili önemli noktalara yer vermiştik.

Ekran Özellikleri

Bu tarz bir bilgisayarda en önemli konu ekran oluyor. Zira hem normal kullanımda içerik tüketirken, hem tablet modunda çizim yaparken renkler, parlaklık, az leke tutma gibi özellikler arıyoruz. Acer bu modelde Full HD IPS panel kullanmış, bu konfigürasyon ve fiyat için 1080p ideal. Çerçeveleri oldukça ince. Ayrıca dokunmatik ekran hassasiyeti çok iyi. Bu ekran üzerinde çizim yapılacağı için Corning Gorilla Glass ile korunmuş. Bu ekranın kırılmasını zorlaştıran ve kırılırsa da kullanıcıya zarar verme ihtimalini azaltan bir koruma yöntemi.

BOE BOE0779 yani NV140FHM-N48 panel kullanılmış. Kalibrasyon ve ölçüm cihazımızı diğer laptop testlerindeki gibi kullandık, ancak parlak dokunmatik ekrana sahip modellerde ölçümler sapabiliyor. Bizim kendi gözümüzle gördüğümüz ve tecrübeye dayalı renk kalitesi deneyimimiz kesinlikle buradaki ölçümlerden farklı ve çok daha iyi. Bu yüzden bu kısmı videoda tekrar güncelleyemeyeceğimizi hesaba katarak makalede aktarıyoruz. Bir güncelleme ya da hata bulursak belirteceğiz.

sRGB renk gamutu % kapsamı %
AdobeRGB renk gamutu % kapsamı %
DCIP3 renk gamutu % kapsamı %
Gamma 2.2, maksimum parlaklık 235 cd, kontrast 810:1

Sonuç itibariyle ortalama bir renk kapsamı var. Kullanıcı deneyimi olarak ekranın IPS tarzı görüş açısını, renk karakterini ve sıcaklığını beğensek de, gamut kapsamı ölçümlerde bizim gördüğümüze göre hesaplarsak yüzde 20 daha iyi çıkmalıydı.

Tablet mi, Laptop mu?

Klasik laptopların aksine özel bir kullanım amacı, ergonomisi ve senaryosu olan Acer Spin 3 oldukça hoşumuza gitti. Üstelik fiyata baktığımızda bu tarz özellikler sunan bir bilgisayar için çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Pahalı çizim tabletlerinin yeri ayrı olsa da Windows bir laptop ile bütün işlerinizi yapabilir, ders, iş halledebilir, katlayıp çizimler ve notlar için pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir tablete göre eksisi ağırlığı, devamlı elde taşıyarak kullanamazsınız, bir yüzeye koyup kullanmanız gerekiyor. Ayrıca pil ömrü bir bilgisayara göre çok uzun olsa da, bir tablete göre daha kısa. Ancak herhangi bir uygulama mağazasına ya da sisteme bağlı değilsiniz. Tabletleri laptop gibi kullanmak için alacağınız aksesuarlar da ucuz değil, hepsi de bu klavye kadar rahat ettirmiyor.

Üretkenlik için 14 inç laptop modunda hızlı yazı yazabiliyorsunuz. Ayrıca stylus masrafı yok ve yazılım anlamında özellikle Windows 10’un evrensel yapısı hesaba katıldığında, yazılım masrafları açısından çok daha uzun vadesi hesaplı bir cihaz. Tuşları kısa basım mesafeli ve son derece hızlı, orta yumuşaklıkta, mekanik klavye gibi sağlam bir geri bildirimi yok ancak seri yazım için uygun.

Wacom AES

Acer Active Stylus, Wacom AES destekli ve bu sayede aktif elektrostatik teknolojisiyle çalışıyor. 4096 basınç hassasiyetine sahip. 12.53 cm uzunluktaki stylus ile Microsoft Ink destekli hazır gelen uygulamayla çizim yapma, not alma, proje tahtası üzerinde plan hazırlama imkanınız var.

Burada kullanıcılar tarafından paylaşılan bir detay, Wacom Feel Driver yani Wacom sürücüsü uyumu eksikliği. Acer standart olarak Microsoft Ink sürücüsü kullandığında gecikmesiz bir kullanım sunsa da ince, kalın çizgilerde çok önemli olan tam basınç hassasiyetini veremiyor.

Performans

İşlemciyi stres testine soktuk, GPU render ile de yük bindirdik ve frekanslara, termal değerlere baktık. 80 derecelere çıksa da hiç kasa dışı sıcaklık hissettirmedi. Ürün türüne göre daha geniş kasa soğutmayı olumlu etkilemiş. Temel frekanslara düşmeden önce benzeri konseptteki ince cihazlardan daha uzun süre Turbo frekanslarda durabiliyor.

Sadece tek fanlı bir soğuması olmasına karşın sıcaklıktan yana pek endişelenmenize gerek yok. Cihaz son derece stabil, ancak bir masaüstü gibi saatlerce maksimum frekanslarda Render yapmak için tasarlanmamış. Bu da son derece doğal, zira bu iş için birkaç katı fiyatta bilgisayarlar kullanılıyor.

Artılar ve Eksiler Dünyası, Hepsi Mükemmel Olamaz mıydı?

Acer Spin 3 modelinin artıları esnek kullanım, laptop standartlarına göre hafif kasası ve IPS panel kullanımı. Panelin Delta E2 değeri iyi, göz yormuyor ve hem izlemesi, hem çizim yapması zevkli. En büyük artı ise Gorilla Glass kaplama ekranda gecikmesiz, çok iyi iş çıkartan Wacom aktif stylus oluyor.

Eksileri ise tasarımcılar açısından ConceptD serisindeki gibi geniş renk gamutu sunmaması diyebiliriz. sRGB ve AdobeRGB renk gamutu oldukça standart. Çizim ve resim yapmak, not almak ve plan çıkarmak için çok iyi bir cihaz olsa da, profesyonel düzeyde renk düzeltme işlemleri için ideal değil. Bu da biraz kendi kategorisine göre hesaplı olmasından kaynaklanıyor diyebiliriz.

Bu bilgisayar mevcut ekran paneliyle orta seviyeye, hobiye ve dersliklere hitap ediyor. İçerik üretmeyi sevdirecektir ve pek çok kullanıcının ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Ancak üst düzey profesyoneller için ConceptD tarzı bir cihaz daha uygun olacaktır. Bir de dikkatimi kutudan stylus için yedek uç çıkmaması çekti, bence bu gerekli bir kutu içeriği.

Kasa kalitesi sağlam, hatta çok iyi denebilir. Ancak premium metal gövdeli ultrabooklar kadar ince ve keskin katlı olmadığı için aynı yapı ve hissiyat yok. Swift serisinde metal gövde kendini daha çok gösteriyor. Öte yandan alt kapağı söktüğümüzde metal kullanıldığını gördük.

Bu hissiyatta tasarımda ergonomik olarak yumuşak çizgiler tercih etmelerinin payı olmuş. Cihaz şık duruyor, soğutması da ilginç bir şekilde pek çok benzer işlemcili cihazdan daha verimli. Bunda soğutma çıkışının konumu rol oynamış.

Ses kalitesi de artılar arasında, zira DTS ile ön tarafa bakan, hangi konumda kullanırsanız kullanın sesin yönünü güzel ayarladıkları hoparlör çıkışları iyi rol oynamış.

Sonuç itibariyle tepeden tırnağa mükemmel bir laptop ya da tablet yok karşımızda, zaten 840 USD vergiler dahil bir dönüşebilen cihaz, üstelik Wacom aktif Stylus ile çok şaşırtıcı derecede ucuz bile diyebiliriz. Bu yüzden eksileri olması son derece doğal, her birini ortadan kaldırdığınızda fiyatı ikiyle ve üçle çarpmanız gerekiyor.

Sonuç Değerlendirmesi

Acer Spin 3 çok esnek bir cihaz ve hemen hemen ne isterseniz yapabilirsiniz. Dokunmatik aktif kalemi, uzun pil ömrü ve kasa kalitesini beğendim. Acer Spin 3 modelinde yazı ve resim, tatil ve iş için her koşulda kullanımı zevkli bir bilgisayar ile tanıştım. Ve fiyatını da incelediğim sayısız bilgisayar içerisinde sunduklarına göre oldukça mantıklı buldum.

Tabii herkes için stylus şart değil ama bir şeyler üreten, aktif kalem ile laptop kullanımını birleştirmek isteyenler için uygun. Acer Spin 3 2020 model 2in1 yani ikisi bir arada, ister iş, ister eğitim, isterseniz de keyfiniz için kullanın, çok kullanışlı bir bilgisayar. Fiyat/Performans ödülü verdiğimiz Spin 3, bunu işlevsel esnekliği ile kazandı.