Anasayfa Haber Facebook, iOS’ta Varsayılan Mesajlaşma Uygulaması Olmak İstiyor

Facebook, iOS’ta Varsayılan Mesajlaşma Uygulaması Olmak İstiyor

Facebook, iOS'ta Varsayılan Mesajlaşma Uygulaması Olmak İstiyor

Facebook’a göre iPhone kullanıcıları, Messenger uygulamasını varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak tercih edebilmeli.

Facebook, iPhone’larda varsayılan mesajlaşma uygulaması olmak için yeni adımlar atmaya başlıyor. Kullanıcılar iMessage, WhatsApp ve diğer alternatifler arasında seçim yapmakta özgür. iPhone’un modern mesajlaşma için bir ‘varsayılanı’ olmasa da SMS tarafında yalnızca Apple’ın kendi Mesajlar uygulaması kullanılıyor.

Kullanıcıların artık iPhone ve iPad’lerde varsayılan tarayıcılarını ve posta uygulamalarını değiştirebildiğini gören Facebook, iOS kullanıcıları için varsayılan mesajlaşma uygulaması olmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Facebook’un Messenger başkan yardımcısı Stan Chudnovsky The Information’a şunları söyledi:

İnsanların farklı mesajlaşma uygulamalarını ve telefonlarında varsayılanı seçebilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Genelde her şey zaten bu yönde ilerliyor.

Şirket, iOS platformunda Android’dekine benzer bir yaklaşımını benimsemesi durumunda, Facebook’un daha adil bir şekilde rekabet edebileceğine inanıyor. Konu mesajlaşma olduğunda, Facebook zaten dünya çapında bir pazar hakimiyetine sahip. Bu bağlamda WhatsApp ve Messenger gibi dünyanın en popüler mesajlaşma platformlarını ellerinde tutuyorlar. Ayrıca tüm bu platformları ileriye dönük tek bir platformda birleştirme planları da var. Dolayısıyla Facebook’un adil rekabet isteklerinin burada geçerli olup olmadığı bilinmiyor.

Facebook Messenger’ın kısa mesaj göndermek veya almak için kullanılması, şirkete daha fazla izin sağlanacağı ve daha fazla veriye erişebileceği anlamına geliyor. Sizce Facebook’un kısa mesajlara erişim sağlama talebi mantıklı mı?