Anasayfa Haber Seagate, 20 TB HAMR Diskler İçin Hazırlanıyor: Hedef 50 TB

Seagate, 20 TB HAMR Diskler İçin Hazırlanıyor: Hedef 50 TB

Seagate 20 TB HAMR Disk

HAMR tekniği ile üretilen Seagate sabit disklerin Aralık ayında çıkış yapması bekleniyor.

Depolama çözümleriyle ön plana çıkan şirketler, yeni üretim teknikleri üzerinde sürekli araştırmalar yapıyor. Western Digital MAMR (Mikrodalga Destekli Manyetik Kayıt) ile meşgul olurken, Seagate ve Toshiba tarafı HAMR (Isı Destekli Manyetik Kayıt) üzerinde çalışmalar yürütüyor.

18 TB kapasiteli sabit diskler bir süredir piyasada yerini almış olsa da daha yüksek kapasitelere ihtiyaç duyan kullanıcılar yok değil. Seagate bir süredir HAMR sabit disklerden bahsediyor ve nihayetinde ilk adımlar gelmeye başladı. Bu teknoloji nispeten karmaşık ve pahalı ancak şirket görünüşe göre bazı zorlukların üstesinden gelmeyi başarmış.

Seagate, HAMR sabit disklerin Aralık ayında piyasaya çıkacağı konusunda söz verdi. Kapasite boyutu ilk olarak 20 TB ile başlıyor lakin henüz ayrıntılar çok kısıtlı. Ayrıca henüz fiyat hakkında bir yorumlama yapılmadı.

Depolama konusunda uzman şirket, HAMR üretiminden inç kare başına 2 ila 6 Tbit, yani mevcut veri yoğunluğundan beş kat fazla veri yoğunluğu bekliyor. Son olarak, yapılan sunumda Seagate yöneticileri tarafından 50 TB’lık HAMR disklerden de bahsedildiğini belirtelim.