Anasayfa Video ASUS X571 ile Ayder Yaylasına Tırmandık

ASUS X571 ile Ayder Yaylasına Tırmandık

Ayder, Tahpur ve ötesinde Karadeniz yaylalarını gezerken beraberimizde götürdüğümüz ASUS X571 laptop ile deneyimlerimizi ve bazı manzaraları bu videoda sizler ile paylaştık…

Recep’in memleketine bir yolculuk yapmak uzun süredir aklımızdaydı. Nihayet 2020 yazında alabileceğimiz bütün önlemleri aldık ve bir araç kiralayarak yola çıktık. Tatilde boş durmak olmaz diyerek yanımıza denenecek, test edilecek cihazlar da aldık.

Laptop olarak ASUS X571 vardı ve izlediğiniz görüntüler farklı Karadeniz vadilerinde, yaylalarında çekildi. X Serisi ASUS laptoplar özellikle ROG serisi modellere göre daha hesaplılar, her tuşta RGB aydınlatmaları ya da yüksek tazeleme hızlı panelleri yok. Ancak buna karşın Intel Core i7 9750H gibi güçlü işlemci, 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, 1 Terabyte sabit disk ve NVIDIA GeForce GTX 1650 gibi küçümsenmeyecek bir konfigürasyon söz konusu. Wi-Fi 5 bağlantısı stabil, pil ömrü tatmin ediciydi. Zira dahili Intel HD Graphics de bu cihazda etkin.

Sistemde Windows 10’un son sürümüyle yola çıktık zira internet bağlantısı her yerde iyi olmayacaktı. Önceden bütün güncellemeleri yaptık. Mac OS ve Linux sürümleri de kullanıyoruz ancak Bir Windows 10 bilgisayarın esnekliği dönüp dolaşıp geldiğimiz yer oluyor.

En çok kullandığımız özellik ayrı kart okuyucu taşımadan tam boy SD kartları kameradan çıkartıp bilgisayara aktarmak oldu. Aktarılan görüntülerde Photoshop ile RAW fotoğraflar üzerinde düzenleme ve Adobe Premiere ile videolarda temel kesim, organizasyon işlerini rahatlıkla yaptık. İşten sonra da Steam Offline Mode sayesinde Steam’den önceden yüklediğimiz oyunları oynayabildik. Neden Offline Mode derseniz, gittiğimiz çoğu yaylada internet yoktu da ondan.

X571, ROG Strix’ler kadar dehşet bir kasa ya da ZenBook’lar kadar hafiflik sunmuyor, ancak ciddi bir fiyat/segment farkı var. Bu açıdan artısı ve eksisi ortada bir ürün ailesi. Hatta çok ciddi satış oranlarına ulaşan X serileri, ASUS’un yıllardır adet açısından en önemli ürün ailelerinden birisidir.

Sonuç itibariyle bu sponsorlu videoda amacımız sizlere X571’i tanıtmaktı, bir tanıtım da olsa pek süslemedik ve size yararlı olması için kendi deneyimlerimizi olduğu gibi paylaştık.