Anasayfa Haber [email protected] COVID-19 Araştırması, CUDA Desteğiyle Hızlanıyor

[email protected] COVID-19 Araştırması, CUDA Desteğiyle Hızlanıyor

NVIDIA

Kullanıcılar, çalıştırdığı yazılımla birlikte [email protected] projesine evinden destek olabiliyor. Dahil olan CUDA desteği ise araştırmaların NVIDIA GPU’larda daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Varlığını sürdüren COVID-19 pandemisinin ilk dönemlerinde [email protected] projesinden bahsetmiştik. NVIDIA da bu projeye destek vermişti ve PC kullanıcılarını virüs ile savaşa davet etmişti. Sonrasında ise bu destek çığ gibi büyüdü ve projenin işlem gücü devasa seviyelere ulaştı.

Özetleyecek olursak, bu projede insanlar bir uygulama indiriyor ve bilgisayarlarında çalıştırmaya başlıyorlar. Bu uygulama arka planda çalışırken bizim belirlediğimiz kadar kaynak tüketiyor ve bilgisayarımızın gücü bazı önemli araştırmalarda kullanılıyor. COVID Moonshot, haftada binlerce molekülü değerlendirmek için [email protected]’un sayı hesaplama gücünü kullanıyor ve COVID-19 için patentsiz bir ilaç geliştirme arayışlarında bu moleküllerden yüzlerce sentezliyor.

Konumuza dönecek olursak, projeye NVIDIA mühendisleri sayesinde CUDA desteği dahil oldu. Böylece GPU kaynaklı projeler çok daha hızlı çalışacak. Standart GPU’lar, çoğu [email protected] projesinde %15-30 hız artışı görecek. Üstelik bazı eski nesil kartlarda %50-60’lık hız artışı gözlemleyenler var. Nihayetinde ise bu GPU’ların oluşturacağı güç ile bilimsel verimlilik artacak.

COVID Moonshot, kişisel bilgisayarlarında protein dinamiği simülasyonları çalıştıran ve genişlemeye devam eden bir gönüllü bilim ağını temsil ediyor. COVID Moonshot ayrıca kitle kaynaklı, açık bilim ve ilaç keşif projesi. Bunun gibi projeler başarılı olduğunda ise COVID-19’dan müzdarip olan hastalar, düşük maliyetli ve patentsiz ilaçlardan yararlanma fırsatı bulacak.