Anasayfa Makale İncelemeler NBA 2021 İncelemesi

NBA 2021 İncelemesi

2K’in NBA serisi tüm hızıyla devam ederken, bu kez görümüzü NBA 2K21’e çeviriyoruz. Yeni nesil için de sunulacak olan oyunun PC, PS4 ve Xbox One versiyonları şimdiden satışa çıktı.

Öncelikle şunu belirtelim. NBA 2K21’in heyecan verici pek çok özelliğini PS5 piyasaya sürüldüğünde görebileceğiz. Şu an için konsol tarafında 2K20’den özellikle grafik tarafında çok farklı hissettirmiyor. Diğer taraftan PC oyuncuları için şu an herhangi bir yeni nesil beklentisi olmadığı için “basitçe” grafik ayarlarını en sona getirmek yeterli oluyor.

Her ne kadar spor oyunlarında oyuncuların beklediği sıçramalar 3-4 yılda bir yaşanıyor olsa da, NBA 2K21 serinin geleceği için önemli ipuçları taşıyor. Neredeyse 20 yıla varan bir oyun geleneği çok yakın zaman içinde yeni nesle taşınacak ve NBA’in heyecan katsayısı artacak.

NBA 2K’in en sevilen modlarından biri olan The Neighborhood geliştirilmiş ve oluşturduğunuz profil/karakter için önemli bir yer haline gelmiş. Eğer gücünüzü diğer oyunculara göstermek ve özellikle 1 – 1 becerilerinizi sergilemek istiyorsanız burada bolca vakit geçirmeniz şart. Yenilenen The Neighborhood’un her yerinde Kobe’yi anan parçalar bulabiliyorsunuz. Geçtiğimiz dönemde hayatını kaybeden efsanevi basketbolcu Kobe Bryant’ı anmak için 2K onu resmen oyunun içine işlemiş.

MyCareer geçtiğimiz yıla oranla en az değişen oyun modu diyebilirim. Zaten NBA 2K bu konuda çok iyiydi, şimdi de küçük dokunuşlarla devam ediyor. Bu modu uzun süre oynayacak olanlar az önce de bahsettiğim gibi, Kobe Bryant’a adanmış pek çok farklı anı yaşayacaklar.

Bunca giriş cümlesi ve anlattıklarımdan sonra asıl NBA 2K21’e geçebiliriz diye düşünüyorum. Açık ve net; insanlar NBA oyunlarını asıl olarak MyTeam için satın alıyor ve tüm oyun yatırımlarını buraya yapıyorlar. 2K bu mod için gerçekten çok uğraşıyor ve her yıl daha iyisini yapabilmek için farklı özellikler ekliyor. Mikro ödeme sistemleri halen çok can sıkıyor olsa da, MyTeam’in inanılmaz eğlenceli ve bağımlılık etkisine sahip bir mod olduğu ortada.

MyTeam’in ödül sistemi geliştirildi ve oyunculara 6 haftaya yayılmış bir sistem sunuldu. MyTeam oynayarak XP kazanabilir ve size sunulan ödülleri bir bir toplayabilirsiniz. Ama burada ilginç bir sorun var çünkü maç kazanarak XP alamıyorsunuz. Günlük, haftalık ve sezonluk görevleri tamamlayarak tecrübe puanı kazanıyor ve bunları biriktirip ödüllerinizi alabiliyorsunuz. Ve ilk sezonu tamamlamak için gereken XP miktarı 150 bin!

Eğlenmek isteyen ve oyunun ona sunduklarını deneyimlemek isteyen biri için bu gerçekten de çok yüksek bir puan barajı. 150 bine ulaşabilmek için neredeyse her medyan okumayı tamamlamalısınız. Bu da 6 hafta boyunca genel olarak sadece NBA oynamanız gerektiği anlamına geliyor. Sonuçta F2P bir oyun oynamıyoruz ve bu puanlar kesinlikle maç kazanarak da toplanabilmeliydi.

Tecrübe puanı toplarken en yüksek puanları genellikle Agenda meydan okumaları ile alabiliyoruz. Ama bu medyan okumaları kazanmak için MyTeam’in en yüksek seviye oyuncu kartlarına ihtiyacınız var. Bu medyan okumaları tamamlayıp XP kazanabilmek için mikro ödemeye abanarak kartları toplamanız gerekiyor. Gerçi bazı kartlar o kadar nadir ki ciddi paralar harcamadan bu görevleri tamamlamak imkansız diyebilirim.

Mikro ödeme problemleri her geçen yıl artmaya devam etse de NBA 2K21’in özünde başardığı şeyler de var. NBA oyunlarında genellikle şut ve pas atmak çok zor simüle edilebilir. Bunun için her yıl yeni bir yöntem ve her seferinde daha iyi bir sistem görürüz. Bu kez daha hassas şutlar atabilmeniz için yeni bir kontrol sistemi geliştirilmiş.

Yeni şut mekaniğinde sağ analog çubuğu aşağıya çektikten sonra hedef alabilir ve çok daha güzel şutlar atabilirsiniz. His açısından mükemmel bir yenilik olduğunu söyleyebilirim. Zaten NBA 2K oyunlarını olduğu şey yapan da bu hissiyat değil mi?

Sonuç olarak NBA 2K21 her zamanki gibi son derece güzel bir oyun olmuş. Mikro ödeme tarafı her yıl daha da kötü hale gelirken oynanış tarafında halen çok iyi formüller üretilebiliyor olması bence önemli bir artı yön.

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.