Anasayfa Haber Sızdırılan Windows XP Kaynak Kodları Doğrulandı

Sızdırılan Windows XP Kaynak Kodları Doğrulandı

Windows XP Kaynak Kodları

Windows XP ile birlikte Windows Server 2003’e dayanan ve yakın tarihte sızdırılan kaynak kodlarının doğru olduğu belirtildi.

Hatırlarsanız hemen 1 hafta öncesine kadar Windows XP kaynak kodlarının internet ortamında sızdırıldığını bildirmiştik. 43 GB’lık koleksiyon Windows XP’ye ait birçok alt katmanı içeriyordu ve 4chan’de paylaşılmıştı.

Bu olaylar sonrasında bir Microsoft temsilcisine ulaşıldı ve “konuyu araştırıyoruz” gibisinden bir yanıt gelmişti. O günden bu yana henüz bir gelişme yaşanmış değil. Ancak ZDNet, büyük ölçüde gerçek olduğu düşünülen Windows XP ve Windows Server 2003 kaynak kodlarının artık orijinal olarak onaylandığını bildirdi.

NDETV, her iki işletim sistemi için de kaynak kodunu derledi ve çalışan bir işletim sistemi olarak kullanabildiler. Nihayetinde winlogon.exe gibi birkaç unsurun eksik olduğu bildirildi. Ancak işletim sisteminin neredeyse tam perakende sürümü elde edildi diyebiliriz.

Sızıntının gerçek olması, araştırmacıların ve bilgisayar korsanlarının işletim sisteminin ayrıntılarını ve işleyişini anlamak için çalışmalar yürütebileceği anlamına geliyor. Söylediğimiz gibi, Windows XP’nin kullanım oranı %0.82 kadar çok düşük bir seviyede. Ancak bankamatikler ve bazı resmi kurumlarda, yani resmi alanlarda halen kullanılmaya devam ettiği söyleniyor.