Anasayfa Haber Twitter, İran ile Bağlantılı 130 Hesabı Kaldırdı

Twitter, İran ile Bağlantılı 130 Hesabı Kaldırdı

twitter 130 hesap kaldırdı

İran kaynaklı olduğu belirlenen 130 hesap, ABD başkanlık tartışmalarında rol oynadığı gerekçesiyle tamamen kaldırıldı.

Söz konusu seçimler ve politika olduğunda, sosyal medyada en etkili platform şüphesiz Twitter. Özellikle ülkelerde seçimler yaklaştığında Twitter üzerinde birçok tartışma dönüyor ve belirli gruplar tarafından algı operasyonları yapılmaya çalışılıyor. Twitter ise bu kitlelerle mücadele etmek için sürekli uğraş veriyor.

Bildiğiniz gibi ABD seçimleri yaklaştı ve benzer olayların sayısı da artmaya başlamış durumda. Twitter, bu haftanın başlarında bazı eylemlerde bulunan 130 hesabı kaldırdığını açıkladı ve bu hesapların İran ile bağlantılı olduğu söyleniyor.

Platform, soruşturma tamamlandığında hesapları ve içeriklerini eksiksiz olarak yayınlayacağını söyledi. Ayrıca atılan tweetler’de Trump’a destek verildiği ve moderatör Chris Wallace’ın partizan olup olmadığının sorgulandığı bildirildi.

FBI ise ulusal güvenliği ve demokratik süreci korumak amacıyla Twitter’ı bu hesaplardan haberdar ettiğini doğruladı. FBI’ın San Francisco saha ofisinden bir sözcü CNET’e şunları söyledi: “Sağlanan belirli bilgileri tartışamasak da FBI, platformlarını daha iyi koruyabilmeleri için sosyal medya şirketleriyle düzenli olarak bilgi paylaşıyor.”

ABD seçimleri söz konusu olduğunda genelde akıllara hep Rusya geliyor. İran’ın ise geçmişte bazı kampanyaların arkasında yer aldığı ifade ediliyor. Haziran 2019’da ise yine İran hükümetine bağlı 4.779 hesap silinmişti.