Anasayfa Haber Windows 10 Üzerinden SSD Sağlığı Takip Edilebilecek

Windows 10 Üzerinden SSD Sağlığı Takip Edilebilecek

windows 10 SSD Sağlığı Takip

Yeni Windows 10 özelliği şu an yalnızca NVMe türünde SSD depolamalarda çalışıyor. Kullanıcılar, Windows üzerinden SSD sağlığı, kapasitesi ve sıcaklık takibi yapabilecek. Ayrıca olası bir arıza durumunda erkenden uyarı bildirimleri gelecek.

Bilgisayarlarda yer alan depolama birimleri bir zaman sonra ömrünü tamamlayabiliyor veya ummadık arızalar açabiliyor. Sürücü arızalarından sonra verileri kurtarmaya çalışmak ise tamamen ayrı bir çile diyebiliriz. Microsoft ise Windows 10 20226 yapısı ile birlikte yeni bir özelliği teste sundu.

windows 10 SSD Sağlığı Takip

Yeni özellik, NVMe SSD’ler için donanım hatalarını tespit etmek ve kullanıcıları doğru zamanda uyarmak amacıyla tasarlandı. Unutmadan, bu güzel gelişmenin şu an Dev Channel için geçerli olduğunu ve ilerleyen tarihlerde kullanıma sunulacağını hatırlatalım.

Özellik, sorunları tespit etmenin yanı sıra sürücünün tahmini kalan ömrünü, kullanılabilir alanını ve sıcaklığını da gösterecek. Bildirimler ise depolama kapasitesi düşük olduğunda, sürücüde hatalar gözlemlendiğinde ve sürücü salt okunur olarak ayarlandığında gelecek.

windows 10 SSD Sağlığı Takip

Uyarı alan kullanıcılar, sürücü ve algılanan sorunlar hakkında daha fazla ayrıntı sahibi olmak için bildirim mesajına tıklayabilir veya Başlat > Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu izleyebilir.

Microsoft şu anda herhangi bir bilgi vermemiş olsa da desteğin yakın bir tarihte SATA SSD’ler için de gelmesi bekleniyor.