Anasayfa Haber x64 Emülasyonu Windows ARM’ye Geliyor

x64 Emülasyonu Windows ARM’ye Geliyor

Windows ARM x64 Emülasyonu

Windows ARM üzerinde X64 emülasyonu sonunda resmen onaylandı.

Microsoft tarafından Windows ARM üzerinde AMD64 (veya x64) emülasyonunun destekleneceği fikri geçen yılın Kasım ayından beri konuşuluyor. Şimdi ise bunun gelişi resmi olarak duyurulmuş durumda.

Mevcut durumda ARM64 PC‘ler 3 tür uygulama çalıştırabiliyor. Bunlar; 32 bit yerel ARM uygulamaları, 64 bit yerel ARM uygulamaları ve 32 bit emüle edilmiş Intel (x86) uygulamaları. Şimdi ise bunlara 64 bit emüle edilmiş Intel (x64) uygulamaları eklenecek. Öykünülmüş uygulamalardaki performans elbette yerel kadar iyi olmayacak ve 64 bit performans muhtemelen daha kötü olacak. Öte yandan, buradaki amaç uygulama boşluğu sorununu çözmek.

Yerel bir ARM64 uygulamasını Intel Y serisi işlemci üzerinde çalışan x64 muadili ile karşılaştırdığınızda, ARM64 sürümünün özellikle Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 veya Microsoft SQ2 işlemcileriyle çok daha hızlı olduğunu göreceksiniz. Edge, Office vb. temel uygulamalar çalışırken çok daha fazlası emülasyonda 32 bit uygulamalar olarak çalışacak. x64 emülasyonda 64 bit olan bir uygulama varsa, onu da çalıştırabileceksiniz.

Microsoft, x64 emülasyonu için Kasım ayına işaret ediyor. Tabii ki bunu önce Windows Insider kullanıcıları görebilecek. Windows güncellemelerinin temposuyla, Insider olmayanların ise bunu gelecek yıla kadar alması mümkün gözükmüyor.

x64 emülasyonu, tüm Windows ARM platformlarına gelecek. Bunun için yeni bir yeni bir Windows ARM PC satın almanıza da gerek olmayacak. Özelliğin Snapdragon 835’ten itibaren çalışabileceği de verilen bilgiler arasında.