Anasayfa Haber YouTube Hikayeler iOS Uygulaması İçin Gürültü Önleme Özelliği Geldi

YouTube Hikayeler iOS Uygulaması İçin Gürültü Önleme Özelliği Geldi

YouTube Hikayeler Gürültü Önleme

YouTube iOS uygulaması, Hikayeler için gürültü önleme özelliği kazandı.

Google tarafından YouTube Hikayeler iOS sürümü için yeni bir geliştirme yapıldı. Şirketin daha önce tanıttığı Looking to Listen adlı yapay zeka teknolojisini kullanan YouTube Hikayeler gürültü önleme özelliği ile videoların ses kalitesi artırılmış oldu.

Google, Looking to Listen’a konuşmacının ağız hareketleri ve yüz ifadeleri gibi konuşma ve görsel sinyaller arasındaki ilişkiyi geniş bir çevrimiçi video koleksiyonu ile öğretmiş. Şirket ayrıca, teknolojinin herkesin işine yarayacağından ve önyargı göstermeyeceğinden emin olmak için çeşitli görsel ve işitsel özelliklere dayalı olarak performansını araştıran bir dizi test gerçekleştirmiş. Bu nitelikler arasında konuşmacının yaşı, cilt tonu, konuşma dili, ses tonu, yüzünün görünürlüğü, baş duruşu, sakal, gözlüğünün olup olmaması ve arka plan gürültü seviyesi yer alıyor.

Özellik için içerik üreticilerin sadece iOS’taki ses kontrollerinden Konuşmayı Geliştir (Enhance Speech) seçeneğini etkinleştirmesi gerekiyor. Bu özelliği çalışır halde görmek için aşağıdaki videolara da bir göz atabilirsiniz.