Anasayfa Haber Birleşik Krallık, 2030’a Kadar Her Evde Rüzgar Enerjisi Kullanmayı Hedefliyor

Birleşik Krallık, 2030’a Kadar Her Evde Rüzgar Enerjisi Kullanmayı Hedefliyor

Birleşik Krallık Rüzgar Enerjisi

2030 yılına kadar her evde rüzgar enerjisi hedefi için ilk etapta 160 milyon sterlin yatırım yapılacak.

Birleşik Krallık, iklim değişikliği ve temiz enerji gibi konularla yakından ilgileniyor. Daha önce vatandaşlara içten yanmalı motorlu araçlardan uzaklaşmaları için bazı teşvikler yapılmıştı. Bununla birlikte, 2018 yılında yeni evlerin yerleşik elektrikli araç şarj istasyonuna sahip olmasını gerektiren bazı düzenlemeler gündeme gelmişti.

Öte yandan daha temiz enerji kaynaklarına geçişi hızlandırmaya yönelik yeni girişimler de yapılmaya devam ediyor. Bu bağlamda hükümet, açık deniz rüzgar teknolojisine yaklaşık 160 milyon sterlin (yaklaşık 207 milyon dolar) yatırım yapmaya hazırlanıyor. Ayrıntıya girmemiz gerekirse bu bütçe, enerji üreten rüzgar türbinleri üretebilecek fabrikaların yanı sıra bunları konumlandırabilecek alanlar inşa etmek için kullanılacak.

Birleşik Krallık Rüzgar EnerjisiBirleşik Krallık, 2030 yılına kadar bu türbinleri kullanarak İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’deki tüm evlere güç sağlamaya çalışacak. Nihayetinde ise bu başarıya ulaşmak için yaklaşık 40 GW rüzgar enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

Bu hedef inanılmaz derecede iddialı ve ulaşılması zor gibi. Zira hedef bir ülkenin tamamını farklı bir enerji altyapısına geçirmek. Proje için önümüzde yaklaşık 10 yıl olduğunu düşündüğümüzde ise zaman hiç de yeterli görünmüyor.

Nitekim her ne kadar zor gibi görünse de bu proje insanlık ve gezegenimiz için oldukça önemli. Umarız tüm bu çabalar sonuç verir ve Birleşik Krallık dışındaki bölgeler de zamanla bu tür planları masaya yatırır.